Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2428 görüntülenme )

Türkiye'nin En Büyük Savaş Gemisi Dünyanın da Sınıfında En Büyüğü Olacak

Milli imkanlarla yapılan LST çıkarma gemisi Bayraktar denize indirilmişti. Geminin Silah sistemlerinin montajı ise sürüyor. Bayraktar Türkiye'nin en büyük savaş gemisi.
 2013 yılında yapılmaya başlanan ve tam %70,68 oranında yerli imkanlar ile geliştirilen amfibi harp gemisi Bayraktar kullanıma hazır olarak 3 Ekim'de denize indirildi. Yerli Bayraktar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından İstanbul Tuzla'da Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye yaptırıldı ve yapımında yüzde 70 oranında yerlilik oranı sağlandı.

TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

Anadolu Tersaneleri Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süalp Ürkmez Bayraktar gemisinin Türkiye'de yapılan en büyük savaş gemisi olduğunu söyledi. Ayrıca LST sınıfı tank çıkarma gemileri arasında dünyada yapılmış en büyük gemi.LST GEMİSİ NEDİR?

Çogunlukla Amfibiler, Amfibik ya da populer adı ile timsah taşıma gemisi olarak adlandırılan bu gemiler savaş gemisi sınıfına girerler. Bu tip gemiler kara kuvvetlerinin çıkarma yapması için kullanılırlar ve kara kuvvetlerine lojistik destek sağladıkları gibi denizde operasyonlarda kullanılırlar. Bu vesile ile hem karada hem de denizden gerçekleşen amfibik çıkartma harekatlarında yoğun ihtiyaç duyulmaktadırlar.

TÜRK MÜHENDİSLERİ YAPTI

Bayraktar tamamen Türk mühendisiliğinin ürünü. Dizaynı 3 sene sürdü. Bayraktar'ın Sancaktar isimli birde kardeşi yapılıyor. İnşasında Deniz kuvvetlerinden emekli 20 uzmanda görev aldı. Geminin teknesi tamamen bitmiş durumda. Donatımları sürüyor.

ÖZELLİKLERİ

-Geminin boyu 140 metre.

-Gemi 20 tank kapasiteli.

-1200 ton yük taşıyabiliyor.

-Çok maksatlı 15 ton elikopter indirme kapasitesine sahip pistede sahip.

-Yapımına 2013'te başlanan ve yüzde 70,68 yerli sanayi desteğiyle üretilen gemi, kendi alanında bir ilki teşkil ediyor. Üst binası balistik korumalı olan gemi, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip.SİLAH SİSTEMLERİ

-İçinde iki komuta kontrol merkezi bulunuyor.

-Gemide gerek denizaltılara gerek havadan gelebilecek her türlü tehdide karşı, karadan gelebilecek saldırılara karşı bir çok sensör ve silaha sahip. ASELSAN ve HAVELSAN birlikte silan sistemlerini yerleştirecekler.

-Bayraktar'da ayrıca, iki adet tünel tip baş itici, elektrik üretimi için 4 adet ana jeneratör yer alıyor.

-Bunların dışında gemide yerli üretim olan Komuta Kontrol Sistemi ve Stabilize Makineli Tüfek Platformu (STAMP) ile beraber pek çok elektronik sistem ve silah sistemi bulunuyor.

-Bayraktar, geniş muhabere ve elektronik imkanlarıyla komuta kontrol, harekat ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlamanın yanında, gerektiğinde Doğal Afet Yardım görevlerini yerine getirecek imkan ve kabiliyetlere de sahip.

GEMİNİN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ

LST gemisinin en önemli özelliği 90 santim suya kadar yanaşma yapıp , kuru zemine kapak atabiliyor. Boşken saate 20, tam doluyken 18.5 deniz mili sürat yapabiliyor.

2017'DE GÖREVDE


Bayraktar Şubat 2017'de, ikinci gemi Sancaktar ise Ekim 2017'de Deniz Kuvvetleri Komutanlığında göreve başlayacak.
Kaynak : Türkiyegazetesi

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yine Hinlik Yine Cinlik! Meteoroloji UYARIYOR! Rusya Şimdi de Kafayı Balıkçı Teknesine Taktı! Belçika'dan ALÇAK HAMLE! FLAŞ! Sinan Ogan'dan DEV HAMLE! Terör Endişe Veriyor... NE YAPMALI? Irak'tan Hadsiz Tehdit O Partinin Genel Başkan Yardımcısı Tutuklandı!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Hünnap Nedir, Bakınız Faydaları Neler...