Genel
20 Aralık 2019 ( 2799 görüntülenme )

Üretici Kızdı: 'Aba Altından Sopa'

Türkiye'de şeker pancarı üretiminin yüzde 30'unu gerçekleştiren Konya'dan ilk kez şeker ithalatı yapılmasına tepki geldi.

Konya Pancar ve Tarım Üreticileri Derneği (KONPADER) Başkanı Ahmet Bestil "Yapılan ithalat şeker pancarı üreticisine aba altından sopa göstermektir" diye konuştu. Tarım Bakanlığı Rus şekerinin Türkiye'de işlenecek ürünler için kullanılacağını söylüyor.


'YERLİ ÜRETİCİYE ABA ALTINDAN SOPA'

Konya Pancar ve Tarım Üreticileri Derneği (KONPADER) Başkanı Ahmet Bestil, “Şeker pancarı fiyatları 7-8 senedir 180 kuruş ila 220 kuruş arasında değişiyordu. Üreticinin sattığı fiyat yükseltilmedi ama bütün girdi kalemlerine zam geldi. Para kazanamayan çiftçi de şeker pancarından kaçmaya başladı. Son 7-8 sene içerisinde pancar üretimimiz yüzde 20 civarında düştü. Şimdiden çiftçiyi desteklemek yerine Rusya’dan ithalat yapıldı. Bununla üreticiye aba altından sopa gösteriyorlar” 

'NASIL ÜRETİM YAPACAĞIZ'


“Şeker Pancarı Rusya’da stratejik bir ürün olarak yetiştiriliyor. Onlarda da bir kota var ama kota fazlası ürününü de ihracat ediyor ve çiftçisine kazandırıyor. Biz kotayı doldururken bile zarar ediyoruz. Elektrik maliyetlerimiz yüzde 100 arttı. Pancar için kullandığımız taban gübresi ithal ediliyor ve fiyatı yüzde 100 arttı. Böyle bir durumda biz nasıl üretim yapacağız. ” diye konuştu.

'BÖYLE GİDERSE DAHA ÇOK İTHAL EDERİZ'

“Çiftçi ektiği üründen bir iki kere zarar eder ama sonra o üründen kaçmaya başlar. Ülkemizde zarar ediyor diye birçok şeker fabrikası özelleştirildi. Özelleştirilen fabrikalarda sözde şeker pancarındaki şeker oranın düşük olduğu gerekçesiyle fiyat düşürüyor. Şu an şeker pancarı üreticisi zarar ediyor. Böyle devam ederse biz daha çok şeker ithal ederiz” şeklinde konuştu.

ÜRETİM DÜŞÜYOR İTHALAT ARTIYOR

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından hazırlanan, “2018 Sektör Raporu” verilerine göre, 2011 yılında sadece 4 bin 700 ton olan pancar şekeri ithalatı, 2012’de 5 bin 500 tona, 2013’te 9 bin tona çıktı. 2014’te gerileyerek 4 bin 600 tona düştü. 2015’ten sonra ithalatta deyim yerindeyse patlama oldu. 2015 yılında 170 bin ton, 2016’da 279 bin 900 ton pancar şekeri ithal edildi. 2017’de 230 bin ton ve 2018’de ise 201 bin ton ithalat yapıldı.

Kaynak: sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ