Genel
08 Ekim 2017 ( 415 görüntülenme )

O ONU O DA ONU TETİKLEDİ!.. ABD İLE KRİZ!...

ABD ile Türkiye arasında son bir yılda, kriz üzerine kriz çıktı. Hiçbiri de henüz çözülemedi.

İşte, Ankara ile Washington arasında yaşanan krizlerin dökümü...

ZARRAB KRİZİ

ABD'de Reza Zarrab'ın yaklaşık bir buçuk yıl önce ülkeye girişte tutuklanmasıyla başlayan dava süreci, önce Halkbank eski Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla'nın, ardından da AKP'li eski Bakan Zafer Çağlayan ve Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da iddianameye dahil edilmeleri ile iki ülke arasında krize dönüştü.

Başta Erdoğan olmak üzere, AKP hükümet yetkilileri, genişleyen Zarrab davasının “siyasi bir dava” olduğunu pek çok kez vurguladılar. Erdoğan ve Bozdağ, ABD'de muhataplarıyla yaptıkları görüşmelerde Zarrab davasını da gündeme getirerek, salıverilmesini de talep ettiler. 


Ancak bu taleplere rağmen dava süreci devam ediyor. Jürili asıl yargılama 27 kasım'da New York'ta başlayacak. Eğer Zarrab ve Halkbank eski yöneticileri suçlu bulunurlarsa, Halkbank'a yönelik ambargo olasılığı ortaya çıkabilecek.

KORUMA DAVASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz ilkbaharda Washington'a yaptığı çalışma ziyaretinde, koruma polisleri Türk temsilcilği yakınlarındaki gösteriye fiilen müdahale ettiler. Diplomatik heyet mensubu oldukları için, müdahalede bulunan Türk korumalar hakkında o dönemde herhangi bir işlem yapılmadı. 

Ancak daha sonra hazırlanan iddianame ile, korumaların ABD sınırları içine girmeleri halinde “görüldükleri yerde tutuklanmaları” konusunda mahkeme karar aldı. Ardından, “Erdoğan'ın korumaları” davası genişletildi; Baş koruma da ABD'de “sanık” konumuna alındı. Nitekim, Cumhurbaşkanı Erdoğan BM çalışmaları için Eylül ayında gittiği New York'a söz konusu korumaların hiçbirini götürmedi.

FETÖ ELEBAŞISI GÜLEN'İN İADESİ

AKP hükümetinin tüm ısrarlarına rağmen FETÖ Lideri Fethullah Gülen'in iadesi konusunda hiçbir gelişme yok. Türkiye yüzlerce dosya, binlerce belge gönderdi; Ancak FETÖ elebaşısı, değil gözaltına alınmak, dünya gazete ve televizyonlarına serbestçe mülakat vermekle meşgul.

AKP HÜKÜMETİ, “FLYNN SORUŞTURMASINA” DA DAHİL EDİLDİ

AKP hükümeti, ABD'de özel yetkili savcının Başkan Donald Trump yönetimi aleyhine açtığı Rusya bağlantısı dosyasına da dahil edildi. Trump'ın 21 gün Ulusal Güvenlik Danışmanlığını yapan, sonra istifa etmek zorunda kalan Flynn'e verilen “lobicilik” paraları, Flynn'le AKP hükümeti bakanlarının yaptığı toplantılar mercek altında. 

Son olarak, dosyaya bakan özel yetkili Savcı Mueller, Flynn'le “lobi anlaşması” imzalayan Türk işadamı Ekim Alptekin'in ifadesine başvurmak istedi. Ancak Amerikan-Türk iş konseyinin Türk tarafının başkanlığını yapan Alptekin, son altı aydır ABD'ye gitmiyor. Hakkındaki soruşturma nedeniyle son olarak da, konsey eş başkanlığı görevinden ayrılacağına ilişkin bilgiler kulislere yayıldı.

IŞİD MENSUBU KRİZİ

Çok fazla kamuoyuna yansımasa da, ABD Hazine Bakanlığı Ağustos ayı sonunda resmi internet sitesinden bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Salim Mustafa Muhammed El Mansur adlı bir Irak vatandaşını “IŞİD'e finansman sağladığı” gerekçesiyle yaptırım listesine dahil etti. 

Açıklamada, Irak'a “hesaplarının dondurulması, Irak mali sistemine girişinin yasaklanması” gibi El Mansur hakkında aldığı tedbirler nedeniyle teşekkür edildi. 

Açıklamanın en sonunda ise, küçücük bir not yer aldı; “IŞİD'in Musul Mali Emiri olan El Mansur, 2017 başından itibaren Türkiye'de yaşamaktadır…”

ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklamasında, Türkiye'ye yönelik herhangi bir eleştiri ya da suçlama yer almadı. Ancak IŞİD terör örgütünün üst düzey bir üyesinin Türkiye'de yaşadığının söylenmesi de diplomatik dilde, “Ankara'ya çok ciddi uyarı” olarak yorumlandı.

FETÖ SANIKLARININ ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İLE TEMASLARI

Son olarak da, aralarında 15 Temmuz darbe girişiminin baş sanıklarından, halen firarda olan FETÖ imamı Adil Öksüz'ün de bulunduğu çok sayıda Fetöcünün ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği ile temasta olduklarına ilişkin bilgiler ortaya çıktı. Bu çerçevede, FETÖ'cü polis müdürleri ya da yargı mensupları ile temasta olan, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli yerel bir personel, M.T., önce gözaltına alındı, ardından tutuklandı.

ABD Büyükelçiliği, sözkonusu yerel personele sahip çıkan bir açıklama yaptı. Türk Dışişleri Bakanlığı da buna karşılık, söz konusu personelin diplomatik listede yer almadığını belirten bir açıklama yayınladı.

ABD'DEN YAKIN GEÇMİŞTE YAŞANMIŞ OLAYLAR AÇIKLAMASI VE VİZE İPTALİ

ABD de bugün “yakın geçmişte yaşanan olaylar” diyerek ve herhangi bir detay vermeyerek, Türk vatandaşlarının göçmen olmayan vize başvurularını “askıya aldığını” açıkladı. Buna gerekçe olarak ise, “Türk hükümetinin, ABD temsilcilik ve personeline yönelik taahhütlerini yerine getirmemesi”, buna bağlı olarak da “güvenlik sıkıntısı” gösterildi.

Vize başvurularını askıya alma işleminin, “ABD hükümetinin konuyla ilgili değerlendirmeleri bitene kadar” geçerli olacağı da ifade edilerek, net tarih verilmedi, uygulamanın ucu açık bırakıldı.

Kaynak: Sözcü/Zeynep Gürcanlı

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ