1096 görüntülenme17 Ekim 2019
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile gerçekleşen görüşmelerin ardından açıklamada bulundu. Ateşkes olmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Ateşkes ancak iki meşru taraf arasında yapılır. Biz sadece zaten operasyonun hedefi olan teröristlerin güvenli bölgeden çıkması için harekâta ara veriyoruz. Güvenli bölgeden bu terör unsurları tamamen bölgeden çıktıktan sonra ancak harekâtı durdurabiliriz" dedi. Çavuşoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle;

‘DEDİĞİMİZ OLDU’

“ABD tarafı Türkiye’nin meşru güvenlik çıkarları doğrultusunda güvenli bölgenin önemi ve işlevselliğini kabul etti. Buranın kontrolünü TSK tarafından yapılmasında tam mutabakat sağlandı. Böylelikle ABD tarafı harekâtımızın ve hedeflerimizin meşrutiyetini kabul etmiş oldu. Bundan süreçte de herkesle işbirliğimizi sürdüreceğiz.

“DURDURMA DEĞİL ARA VERECEĞİZ”

“YPG’nin ağır silahlarının toplanması, mevzilerinin imha edilmesi hususlarında mutabakat sağladık. Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasında ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2/54 sayılı kararı temelinde siyasi sürece bağlılığımızı da bir kere daha teyit ettik. PKK, YPG’nin 120 saat içinde güvenli bölgeden çıkması için Barış Pınarı Operasyonuna ara vereceğiz. Durdurma değil ara vereceğiz. Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes ancak iki meşru taraf arasında yapılır. Biz sadece zaten operasyonun hedefi olan teröristlerin güvenli bölgeden çıkması için harekâta ara veriyoruz. Güvenli bölgeden bu terör unsurları tamamen bölgeden çıktıktan sonra ancak harekâtı durdurabiliriz. Ancak terör unsurlarının çıkmasından sonra operasyonu durdurmamız söz konusu olacaktır.”

“MEVCUT YAPTIRIMLAR KALDIRILACAKTIR”

Biz operasyona ara verdiğimizde ABD tarafı yaptırım uygulamalarını durduracaktır. Biraz önceki şartlar gerçekleştikten sonra yani 120 saat içinde YPG unsurları çıktıktan sonra biz ancak harekatı durdurabiliriz. Bu aşamadan sonra da şu andaki mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.

‘IŞİD’LE MÜCADELEYE DEVAM’

“Fırat Doğu’sunda DEAŞ ile mücadele konusunda da gayet tabi işbirliği içinde çalışacağız. DEAŞ’a karşı bugüne kadar Türkiye çok kararlı bir şekilde mücadele vermişti. Bundan sonra da DEAŞ ile mücadelede işbirliği içerisinde olacağımıza mutabık kaldık.”

‘BAŞARILI BİR SÜREÇ’

“Sayın Cumhurbaşkanımızda heyetleriniz gelsin o zaman bakalım diyor. ABD o zaman da harekâtı durdurun diyordu. Dünden bugüne heyetler burada. Tüm arkadaşlarımızla, bakanlığımızdaki çalışma arkadaşlarımızla dünden beri bu süreci yürüttük. Tüm çalışma arkadaşlarımıza da huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum.”

‘BİR YANDA ABD BİR YANDA RUSYA’

“Bu bölgeden ABD askerleri çekiliyor. Münbiç dahil bazı bölgelerde rejim var. Fırat’ın doğusunda da Kamışlı dahil rejimin olduğunu biliyorsunuz. Dünden itibaren Kobani bölgesine de rejim ve Rusya unsurları girdi. Dolayısıyla Münbiç ve bazı bölgeler dahil kimlerle görüşeceğiz Rusya ile. Dün akşam Sayın Cumhurbaşkanımız Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Sayın Putin’de Cumhurbaşkanımızı görüşmek üzere Soçi’ye davet etti. İnşallah ayın 22’sinde Rusya ile bu konuları ele alacağız.”

‘SIĞINMACILAR NE OLACAK’

“ Ama bizim amacımız nedir? 32 km derinlikte ve de Fırat’ın batısında Irak sınırına kadar yani 444 km’lik bir uzunlukta hiçbir teröristtin kalmaması tüm bu bölgenin güvenli bölge olarak tesis edilmesi bizim güvenliğimiz açısından da önemli… Bildiğiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın sürekli vurguladığı ve liderlerle görüşmelerinde de anlattığı gibi bu bölgelere Suriye’de evini terk etmek zorunda kalan bizdeki ve Suriye içindeki göçmenlerin dönmesi de söz konusu. Yani bunun sadece güvenlik boyutu yok.”

“HAREKÂT, TERÖR ÖRGÜTÜ SİLAHLARI BIRAKMADAN SONA ERMEYECEK”

Bir basın mensubu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Harekât terör örgütü silahları bırakmadan sona ermeyecek” açıklamasını hatırlatarak “YPG’nin geri çekilmesi silahları terör örgütünün bırakacağı anlamına mı geliyor?” sordu. Çavuşoğlu bu soruyu şöyle yanıtladı;

“Konuşmamda da vurguladığım gibi burada sadece YPG’lilerin çekilmesi değil, YPG’lilerin elindeki silahların alınması. Sadece ellerindeki silahların alınması da yeterli değil. Tüm mevzilerinin kullanılamaz hale getirilmesi ve tahkimatların yıkılması dahil hepsi var.

‘13 KASIM’DAKİ ABD GÖRÜŞMESİ’

“Trump davet etti. Ve bugün de gördük ki davet halen geçerli. Dünden beri yapmış olduğumuz görüşmelerde bunu görüyoruz. Tabi ki önümüzdeki süreçte bu ortak açıklamadaki unsurlar başarılı bir şekilde uygulanır. Endişelerimiz giderilir, beklentilerimiz karşılanır. Tabi ki bu ziyarette o şartlarda gerçekleşir.”

‘YAPTIRIMLAR KALKACAK’

“ABD’nin başkanlık kararıyla bir yaptırımı oldu sınırlı bir şekilde. Yani bazı bakanlarımız üzerine. Bunların esasen fiiliyatta bir önemi yok. Hiçbir bakanımızın ABD’de bir mal varlığı da yok. Daha önce İçişleri ve Adalet bakanımıza yönelik bir yaptırımı olmuştu. Daha sonra biz de karşılığını verdik kaldırdık. Şimdi 120 saatlik bir ara verme var. Durma değil, ara verme. Bu teröristlerin buradan çıkması için. Bunu ABD yapacak. Bu süreç başladığı zaman ABD’nin taahhüdü ilave yaptırımlarla ilgili herhangi bir çalışma olmayacak. 120 saatlik süreden sonra bu teröristler tamamen buradan çekilirse ve bu şartlar yerine geldiği zaman. O zaman biz harekâtı durduracağız. Dolayısıyla bu gerçekleştiği andan itibaren de şu anda ki mevcut yaptırımlarda ortadan kaldırılacak.”

‘ONLARA KONUT YAPMAMIZ LAZIM’

“İnsani konular bir matematik konusu değildir. Her şeyden önce buraların tamamen güvenli bölge olması lazım. Bu insanların gönüllü olarak buralara dönmesini desteklememiz lazım. Döndükten sonra da onların en temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın görüştüğü muhataplarla paylaştığı projenin içeriği nedir? Bu dönen insanlara neler yapılacak. Bunların konutlarının yapılması gerekiyor"

‘İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI LAZIM’

“Sağlık, eğitim, su elektrik gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması lazım. Hayatlarını idam edebilmesi için gerek tarım gerekse diğer alanlarda istihdam dahil projelerle aşamaya geçmesi lazım. Geçmişten iki örnek verelim. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarından sonra teröristlerden DEAŞ ve PKK’dan temizlediğimiz alanlarda şu ana kadar 365 binden fazla göçmen evlerine döndü. Bir günde dönmedi aşama aşama döndü. Yani bir takvimlendirilmiş bir şey olmaz. Ama ilk etapta bir milyon daha sonraki aşamada da iki milyon insanın kendi evlerine dönmesi ve dönerken de onlara gerekli desteği verilmesi bizim planımız".

‘PENCE DAHA CİDDİ’

“Her liderin bir mizacı var. Dolayısıyla genel anlamda baktığınız zaman Pence’in mizacı bize göre ciddi duruyor. Her şey açık açık konuşarak başladı. Cumhurbaşkanımızı gayet net ve samimi bir şekilde bugüne kadar ki kaygılarımız bu noktaya niye geldik gibi meselelerin hepsini konuştu.”

Kaynak:Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ