ABD ile varılan mutabakat sonucunda Türkiye’nin belirlediği Güvenli Bölge’den çekilmesi beklenen terör örgütü mensuplarıyla ilgili MSB’den açıklama geldi. Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile varılan mutabakat sonucunda Güvenli Bölge'den çıkması planlanan terör örgütü üyelerinin gözlemlendiği belirtildi.

‘TERÖRİSTLERİN GÜVENLİ GEÇİŞİ İÇİN YOL BİLGİSİNİ ABD’YE VERDİK’

Bakanlık, Güvenli Bölge’den çıkılmak için kullanılacak yolların bilgisinin ABD’lilere verildiğini açıkladı ve ABD askeri yetkilileriyle koordineli çalışıldığını belirtti. MSB’den yapılan açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri, 17 Ekim 2019 tarihinde Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakat çerçevesinde, PKK/YPG teröristlerinin 120 saat içerisinde bölgeden çıkmasını yakından takip etmektedir. Bu kapsamda kesinlikle hiçbir engelleme yapılmadığı gibi emniyetle kullanılacak yolların bilgileri ABD'li askeri yetkililere eksiksiz iletilmiştir.

’39 ARAÇLIK KONVOY GÜVENLE GEÇTİ’

“Kaldı ki bugün, çoğu ambulanslardan oluşan 39 araçlık bir konvoy, Rasulayn'a emniyetle giriş ve çıkış yapmış, yaralıların ve bazı kişilerin bölgeden emniyetle tahliyesi sağlanmıştır. Konuyla ilgili ABD askeri yetkilileri ile yakından koordine devam etmektedir” denildi.

SOYLU: BİZİ KİMSE PKK’YA ALIŞTIRAMAZ’
Öte yana, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Batı'nın Suriye'de izlediği politika, sevinerek söylemeliyiz ki hedefine ulaşamamıştır. Türkiye'yi PKK'ya, YPG'ye alıştırma politikaları tutmamıştır. Çok meraklısı varsa, alsınlar kendi ülkelerinde ağırlasınlar." dedi.

‘PKK GÜVENLİ YOL AÇILSIN GİDECEĞİZ’

Suriye Demokratik Güçleri’nden üst düzey bir yetkili, Türkiye’yle ABD arasında varılan uzlaşmaya uygun olarak sınırdaki bir bölgeden çekileceklerini açıkladı. Yetkili, çekilme işleminin, Türkiye’nin kuşatma altındaki Resulayn kentinden SDG’nin kalan savaşçıları ve sivillerin tahliyesine izin vermesinden sonra yapılacağını belirtti.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ