Genel
08 Ocak 2018 ( 7716 görüntülenme )

BEYİN GÖÇÜ RAKAMLARI AÇIKLANDI... DURUM CAN SIKICI!..

EĞİTİMLİ VE NİTELİKLİ BEYİNLER YURT DIŞINA GİDİYOR

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, uzman ve araştırma şirketlerinin verilerine dayanarak Türkiye'nin son yıllarda ekonomi ve eğitimde yaşadığı yurt dışına göçü gözler önüne serdi.

Ekici, güvenlik, gelecek kaygısı ve başka nedenlerden dolayı hızla artan nitelikli ve eğitimli insan göçü konusunu verdiği bir önergeyle Meclis gündemine taşıdı.

"İNSANLAR ÜLKEYİ TERK EDİYOR"

 Önergesinde, hükümetin bazı uygulamaları, güvenlik kaygıları, ekonominin umut vermemesi ve eğitimde kalitenin düşmesi gibi nedenlerin vatandaşlarımızı yurtdışına göç etmeye yönlendirdiği tespitini yapan Ekici, uzmanlar ve araştırma şirketlerince derlenen verileri de paylaştı.

Ekici'nin paylaştığı verilere göre, 2016 yılında 6 bin milyoner Türkiye'yi terk etti, yine aynı yıl on binlerce iyi eğitimli, beyaz yakalı kişi yurtdışına yerleşti. 

Ocak 2017 ile Haziran 2017 arasında sadece İngiltere'ye pasaport almak için müracaat eden yatırımcı sayısı %25 arttı. Beyin göçü ortaokul seviyesine düştü. 

2017 yılında eğitim için yurt dışına gitmek isteyen öğrencilerin oranı yüzde 30 arttı. Yabancı liselerin mezunlarının yaklaşık yarısı yurtdışındaki üniversitelere başvurdu. 

"GÖÇ ÜLKE KALKINMASINI OLUMSUZ ETKİLİYOR"

Ekici'nin referans aldığı kaynaklardan biri olan ve TİSK tarafından yayınlanan "Türkiye'de Araştırma-Geliştirme: Ne Durumdayız? Ne Yapmalıyız?" konulu araştırma da, beyin göçünün Türkiye'nin kalkınmasını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre, Türkiye en fazla beyin göçü veren 34 ülke içinde 24. sırada yer alıyor. İyi eğitim gören her yüz kişiden 59'unu kaybeden Türkiye'de üniversitede okuyan gençlerin yüzde 73'ü yurtdışında çalışmak ve yaşamak istiyor. Türkiye bugün iyi eğitim görmüş gençlerin sadece yüzde 41'ini elinde tutabiliyor. 

BEYİN GÖÇÜNÜN EKONOMİYE MALİYETİ 2.5 MİLYAR DOLAR

YÖK'ün verilerine göre 24 bini Almanya'da, 15 bini ABD'de olmak üzere 50 binden fazla Türk genci yurt dışında eğitim görüyor. Türkiye, yurtdışına en çok öğrenci gönderen ülkeler arasında 11. sırada yer alıyor. Beyin göçünün Türkiye ekonomisine yıllık maliyeti 2.5 milyar doları buluyor. 

BAŞBAKAN'A KRİTİK SORULAR

CHP Milletvekili Ekici, hükümete bu beyin göçünü durdurmak için hangi çalışmayı yaptıklarını sordu. Ekici bu saptamalarının ardından Başbakan Binali Yıldırım'dan şu sorulara cevap vermesini istedi: 

2014-2017 yılları arasında yurtdışına yerleşen vatandaşlarımızın sayısı nedir? Bu kişilerin tercih ettikleri ülkeler, eğitim durumları, meslekleri gibi detaylar nelerdir? 

Aynı dönem için, ayrı ayrı olmak üzere lise ve üniversite eğitimi almak üzere yurt dışına giden öğrenci sayısı nedir? 

Türkiye'nin beyin göçü veriyor olmasının yarattığı sosyal, kültürel ve ekonomik kaybı önlemek için başlatılan/yürütülen bir çalışma var mıdır? 

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ