Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın verilerinde göre AB ülkelerinde saatlik iş gücü maliyeti 5,4 euro ile 43,5 euro arasında değişiyor. En yüksek iş gücü maliyetleri Danimarka, Lüksemburg ve Belçika’da, en düşük ise Bulgaristan, Romanya ve Litvanya’da ölçüldü.

İŞ GÜCÜ MALİYETİNDE EN UCUZ TÜRKİYE


2016 verilerine göre Türkiye’de bir saatlik iş üçü maliyeti 5,4 euro ile AB ülkelerine göre son sıralarda yer alsa da Romanya (5,3€) ve Bulgaristan’dan (4,5€) yüksekti. Ancak 2018'de yaklaşık 5 euroya kadar düşen bu rakam ile Türkiye AB üyeleri arasında iş gücü maliyetinin en ucuz ülkesi oldu. Buna göre Danimarka’da bir kişi çalıştırmak Türkiye’den yaklaşık 10 kat daha maliyetli.

TL BAZINDA İŞ GÜCÜ MALİYETİ ARTIYOR
Son yıllarda Türkiye’de, Türk Lirası bazında, iş gücü maliyeti önemli ölçüde arttı. TÜİK verilerine göre saatlik iş gücü maliyeti endeksi, 2019 yılının 1'nci çeyreğinde 2016 yılın aynı çeyreğine göre yüzde 59 arttı. Bu artışın temel sebeplerinden biri asgari ücretteki artışa dayanıyor.

2016’da 1647 TL (brüt) olan asgari ücret 2019'da 2.558 TL‘ye (brüt) yükseldi. Ama bu zamlar yabancı yatırımcıyı çok etkilemedi, çünkü aynı süre zarfında Türk Lirası Dolar ve Euro karşısında önemli ölçüde değer kaybetti.Euro bazında, Türkiye AB ülkeleri arasında asgari ücretin en düşük olduğu ülkeler arasında girdi.

Kaynak: günboyu

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ