Ana Sayfa
18 Mayıs 2017 ( 3067 görüntülenme )

Türkiye 19 Mayısta Büyük Bir Gurur Yaşadı...

Nobel ödüllü Aziz Sancar'dan onurlu davranış tüm yurtta büyük taktir topladı...

Prof. Dr. Aziziz Sancar, aldığı Nobel Kimya Ödülünü Anıtkabir'e bağışladı.
 
Kanserin önlenmesinde önemli bir adım olan DNA onarımı hakkında yaptığı çalışması ile 2015’te Nobel Kimya Ödülü’nü almaya hak kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar, aldığı ödülün yanı sıra mütevazi duruşu ve milli değerlere sahip çıkışı ile de kendisinden söz ettiriyor.
 
Aldığı Nobel Ödülü’nün Anıtkabir’e teslimi için geçtiğimiz günlerde ikinci kez Türkiye’ye gelen Sancar, İzmir’de adına düzenlenen onur gününde gençlere seslenerek,
 
 ‘Gençlere tavsiyem; Atatürk hakkında çok kitap okudum ama aklımda kalan önemli bir şey Sakarya Savaşı, Viyana bozgunundan sonra dönüm noktası olan savaştır. Sakarya Savaşı’nda ilk defa batıyı yendik. Türkiye’yi kurduk.
 
 İstiklal Savaşı’nın en kızgın günlerinde TBMM’de eğitim üzerine sıkı tartışmalar yaşanıyordu. Atatürk o zaman bile eğitime öneme veriyordu. Cumhuriyeti kurmak kolay ama yaşatmak için eğitim lazım. İlkokuldan üniversiteye kadar.” dedi.
 
“BEN ATATÜRK’ÜN ÇOCUĞUYUM”
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde oluşturulan, İzmir Uluslararası Biyotıp ve GENOM Enstitüsü’ndeki oditoryuma adının verildiği onur gününde konuşan Sancar:
 
 “ Bunu hep tekrarlıyorum. Ben Atatürk’ün devrimlerinin, Cumhuriyetin çocuğum. Beni yetiştiren köy enstitüsü mezunlarıdır. Mardin Lisesi, İstanbul Tıp Fakültesi’dir. Ben onların bir ürünüyüm, onların vasıtasıyla aldım.
 
Bu Nobel Ödülü Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in ödülüdür. Onlara aittir. Onun için oraya vermeye karar verdim”

Prof. Dr. Aziz Sancar, Türkiye’ye gelişindeki asıl amacını gerçekleştirdi.
 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Anıtkabir’e giden Sancar, Nobel Ödülünü Anıtkabir Komutanlığına Teslim Töreni ile ödülünü Atatürk’ün huzuruna sundu(Sözcü).

İŞTE AZİZ SANCAR'A YAPILAN BÜYÜK TÖREN(Resmin Üzerini Tıklayınız):
http://www.bilgeturksam.com/nobel-odullu-aziz-sancar-dan-muhtesem-davranis-gururla-izleyiniz-video,152.html 
Kendilerini kutluyoruz…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ