ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), 25 kişi ve şirketi, İran Devrim Muhafızları, İran Savunma ve Silahlı Kuvvetler Lojistik Bakanlığına para aktarımında rol oynadıkları gerekçesiyle yaptırım listesine aldı.

OFAC'tan yapılan yazılı açıklamada, yaptırım listesine alınan kişi ve şirketlerin, İran Savunma Bakanlığının milyonlarca dolar değerinde askeri araç satın almasında da rol oynadıkları belirtildi. 

Açıklamada, "Bugünkü adım, ABD'nin maksimum baskı kampanyası nedeniyle gelir kaynakları sınırlanan İran rejiminin güvendiği ve yaptırımlardan kaçmak için kurduğu bir ağı ortaya çıkarmıştır" ifadesi kullanıldı.

TÜRKİYE’DEN ATLAS DÖVİZ, ANSAR BANKASI VE SÜLEYMAN SAKAN YAPTIRIM LİSTESİNDE

ABD Hazine Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre yaptırım listesinde Türkiye'den Eminönü Kapalı Çarşı'da bulunan Atlas Döviz ve Ansar Döviz ve döviz şirketiyle bağlantılı olduğu iddia edilen İran vatandaşı Ali Shams Mulavi ve yine Ansar Döviz şirketiyle bağlantılı Türk vatandaşı Süleyman Sakan bulunuyor.

HEDEF: İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI

OFAC açıklamasında, İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Güçleri'ne desteğinden dolayı İran Savunma ve Silahlı Kuvvetler Lojistik Bakanlığı ile Kudüs Güçleri'ne bankacılık hizmetleri veren İran merkezli Ansar Bankası'nın da yaptırım listesine alındığı kaydedildi.

Yaptırım uygulanan ağın merkezinde Ansar Bankası'nın bulunduğuna işaret edilen açıklamada, bankanın devalüasyona uğramış İran parasını Kudüs Güçleri'ne dolar ve euro olarak aktarılmasını sağlamak üzere aracı kuruluşları kullandığı kaydedildi.


YAPTIRIM LİSTEİNDE TÜRKİYE’DEN İSİMLER VAR

ABD Maliye Bakanlığı’nın hedef aldığı kurumlar arasında bankalar ve başka mali kurumlar da yer alıyor. ABD Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada yaptırım listesinde Türkiye’den Eminönü Kapalı Çarşı’da bulunan Atlas Döviz ve Ansar Döviz şirketiyle bağlantılı İran vatandaşı Ali Shams Mulavi ve yine Ansar Döviz şirketiyle bağlantılı Türk vatandaşı Süleyman Sakan bulunuyor.

ABD Maliye Bakanı Steve Mnuchin “İran, Türkiye ve BAE’de bulunan geniş bir paravan şirket ağı ve kişileri, İran rejiminin gizli şekilde bir milyar doları aşkın paratı transfer etmek için kullandığı tezgahı bozmak için hedef alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, "Bugün İran rejiminin 1 milyar dolardan fazla fonu yasa dışı hareket ettirmek için kullandığı bir düzeni bozmak üzere İran, Türkiye ve BAE'deki paravan şirket ve şahıslar ağını hedef aldık." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ