Güvenlik
17 Ağustos 2018 ( 3449 görüntülenme )

Türk Savaş Uçakları vurdu!.. IRAK'TAN TAVIR!..

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Mahcub, Bağdat’ın TSK’nın Sincar’da sivil yerleşim birimlerine yaptığı operasyonu kati suretle kınadığını söyledi. Mahcub, operasyonda Bağdat ile koordinasyon gerçekleştirilmediğini de belirtti.

‘TÜRKİYE’Yİ KINIYORUZ’

Alsumaria televizyonunun aktardığına göre Mahcub "Irak Dışişleri Bakanlığı, Türk Hava Kuvvetleri'nin sivil halkın yaşadığı Sincar'da gerçekleştirdiği hava saldırılarını kınıyoruz. Bu tar saldırılara karşı çıkıyor, saldırıların Bağdat ile Ankara arasında koordinasyonla gerçekleştirildiğini kesinlikle reddediyoruz" ifadelerini kullandı.

Mahcub, TSK'ya Başika'daki güçlerini çekme çağrısı yaparak, bunun uluslararası anlaşma ve devlet bağımsızlığına yönelik ilkeleri ihlal ettiğini ifade etti.

NE OLMUŞTU?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamaya göre Irak'ın Şengal bölgesine yapılan operasyonda KCK'nın Şengal sorumlusu olduğu söylenen bir terörist etkisiz hale getirildi. Operasyona Hakkari'de PKK'nın gerçekleştirildiği saldırıda hayatını kaybeden 11 aylık Bedirhan Mustafa Karakaya'nın adı verildi.

‘SİNCAR SORUMLUSU’

TSK'nın açıklamasına göre MİB ile ortak bir şekilde Irak'ın Sincar bölgesinde düzenlenen operasyonda, aranan kişiler arasında kırmızı listede yer alan ve KCK'nın 'Sincar sorumlusu' olduğu söylenen Mam Zeki Şengali kod adlı İsmail Özden'in etkisiz hale getirildiği söylendi.

ŞENGAL BOMBALANDI

Sputnik'e konuşan Şengal Peşmerge Birlikleri Sözcüsü Xelil Şirvan, TSK'ya ait savaş uçaklarının Şengal'de YBŞ mevzilerini bombaladığını belirterek, bombalama sonucu YBŞ'den bir komutanın öldüğünü bazı savaşçıların ise yaralandığını iddia etmişti.

Bombardımanın bugün saat 18.00 sularında başladığını aktaran Şirvan, " Bombardımanın olduğu bölgede YBŞ güçleri bulunuyor. Ölü ve yaralılar var ama sayı olarak tam tespit edemedik. YBŞ'den Mazlum adında bir komutanın bombardımanda öldüğü yönünde bize bilgi geldi" açıklamasını yapmıştı.

Öte yandan Rudaw'a konuşan Sinune Nahiyesi Sorumlusu Hudeda Çuke, TSK'ya ait savaş uçaklarının Şengal'de YBŞ'ye ait bir kaç bölgeyi bombaladığını belirtti.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ