Genel
14 Eylül 2018 ( 176 görüntülenme )

DÖVİZDE YENİ DÜZENLEME!

Menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde Türk Lirası'na dönüştürülmesiyle ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

UYMAYANLARA CEZA

Türk Parası kıymetini koruma hakkında 1567 sayılı kanunun 32 sayılı kararında yapılan değişiklikleri değerlendiren İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi ve Ekonomist Dr. Beyhan İncekara, "Değişikliğe uymayanlara 3 bin liradan 25 bin liraya kadar para cezası uygulanacak" dedi.

Dr. İncekara ayrıca, "Dövizle alım güvencesi olanların durumu aynen devam edecekken 32 sayılı kararda yapılan değişikliklere uymaları beklenmektedir" dedi.

'DÖVİZ GELİRİ OLMAYAN DÖVİZLE BORÇLANAMAYACAK'

Dövizde yaşanan yüksek seyrin önüne geçilmesi sebebiyle bu değişikliğin yapıldığını belirten Dr. İncekara, "Bu değişikliklerle temel amaç döviz geliri olmayanın dövizle borçlanmamasıdır. Bunun için ihracat bedellerinin Türkiye'ye getirilmesi gibi bazı kararlar alındı. Yani giderleri azaltmak, ülke içinde dövizi tutmak, ülkeye dövizi sokmak ve gelen dövizin kalıcı olması için kuru baskılamak adına bazı kararlar getirildi. Bunları bir katılık olarak algılamamak gerekiyor.”

DEĞİŞİKLİĞE UYMAYANA YAPTIRIM

Değişikliklere uyulmadığı takdirde şirketleri bazı yaptırımların beklediğini belirten Dr. İncekara, "Değişikliğe uyulmadığı hallerde şirketler 3 bin liradan 25 bin liraya kadar para cezası ile karşı karşıyalar. Döviz giderleri açısından limit aşımı yaşandığında para cezaları ve bu limit aşımlarının tekrardan TL'ye çevrilmesi gibi uygulamalar olacak. Mesela bugün (dün) alınan son kararda menkul ve gayrimenkullerde kira gelirleri artık dövizle olmayacak, TL'ye dönüştürülecek. 

Bütün bu kararların hepsi döviz kurundaki artışı baskılamak adına yapılmış olan ufak değişikliklerdir" şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ