Genel
18 Ağustos 2018 ( 2344 görüntülenme )

Uzmanlar uyarıyor... TL'DE TSUNAMİ ETKİSİ!..

Türkiye-ABD arasında yaşanan gerginlikten dolayı küresel piyasalarda yaşanan güven bunalımı ile ABD Dow Jones borsası endeksi düşüş yaşadı. Türk uzmanlar bu düşüşün süreceğini ifade ediyor.

ABD Merkez Bankası (FED) eski Araştırma Direktörü Erkin Şahinöz, konuya ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

"TL’DEKİ DEĞER KAYBI DİĞER ÜLKELERE DE SIÇRIYOR!"

"Bugün Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybı, her geçen gün dış basında daha fazla raporda 'acaba Türkiye'de yaşananlar diğer gelişen ekonomilere de sıçrayacak mı?' şeklinde büyük bir kaygı yarattı. Türk Lirası değer kaybettikçe Rus Rublesi, Brezilya Reali, Arjantin Pezosu da değer kaybediyor. Artık herkes bir sepette. Sadece gelişen ekonomilerle sınırlı değil bu."

"EURO TÜRKİYE'DEN DOLAYI DEĞER KAYBETTİ"


"Raporlar hazırlanıyor; 'şu bankanın, bu bankanın Türkiye riski ne kadar?' diye. Bütün bu raporlar çıktıkça bu kez euro ile ilgili tedirginlik başladı. Son günlerde euro- dolar paritesinde düşüş gördük yani euro değer kaybetti. Türkiye'den dolayı değer kaybetti. Çünkü komşusu, en önemli ticaret partnerlerinden biri."

"2008 SONRASI OLUŞAN VARLIK BALONUNU TÜRKİYE İĞNESİ PATLATABİLİR"

"Dün akşam Amerikan piyasalarında da bir Türkiye kaygısı vardı. Çünkü şu anda 2008 krizinden sonra dünya finansal piyasalarında müthiş bir balon var, varlık balonu yaşanıyor. Bu balonu bir iğne patlatabilir. O iğne Türkiye ile başlamış olan ekonomik hadiselerin diğer taraflara sıçraması şeklinde olabilir. Amerika'da bundan dolayı tedirgin olabilir. Ben iddia ediyorum, bir sonraki ABD Merkez Bankası (FED) toplantısının tutanaklarında Türkiye'ye önemli miktarda yer ayrıldığını göreceğiz. FED yetkililerinin Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiğini göreceğiz."

'HERKES ETKİLENİR'


Finans piyasaları Türkiye'nin ciddi bir ağırlığı olduğu gerçeğini unutmaz" diyen Şahinöz, ABD borsalarındaki Türkiye kaynaklı düşüşün bir miktar daha devam edeceğini belirtti. Şahinöz, "Eğer Türkiye- ABD arasındaki tansiyon yükselerek devam ederse gelişen ekonomiler üzerinde, sonra Avrupa, ondan sonra da Amerikan finansal piyasaları üzerinde Türkiye etki yaratır. Hatta FED'in faiz artırım sürecini yavaşlatmasına bile neden olabilir" diye konuştu.

"ÇOK SARSICI OLACAK"

Serdar Sement, "Şu anda küçük, minik bir hasar var, bu kayda değer bir hasar değil. Asıl büyük hasar Türk-Amerikan ilişkilerinin bozulması, Türkiye'nin aks değiştirmesi yoluyla zaten Amerikan savunma harcamaları üzerinde birikmiş bir stres vardı. Rusya ve Çin kaynaklı Amerikan savunma harcamaları zaten sıçrayacaktı. Bizim bunun üzerine eklenmemiz, şu anda 22 trilyon dolar kamu borç stoku olan Amerika'daki borç stok rakamına öyle bir etki edecek ki, çok sarsıcı olacak" diye konuştu.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ