Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), aşılama oranlarındaki yükselmeye rağmen çok bulaşıcı bir hastalık olan kızamığın dünya ve Avrupa genelinde yayıldığı uyarısında bulundu. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa’da kızamık vakalarının 2018’de 2017’ye göre üç kat arttığını ve 72 kişinin kızamıktan yaşamını yitirdiğini açıkladı. Rapora göre 2018’de Türkiye’de ise 557 vaka tespit edildi.

ALINAN ÖNLEMLER YETERSİZ KALIYOR

DSÖ'nün Danimarka'daki Avrupa ofisi tarafından açıklanan rapor, 2018'de Avrupa'da kızamık vakalarının önceki yıla göre üç kat artarak 82 bin 596'ya ulaştığını gösterdi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Savan Günay’ın 2015 yılında internette yazdığı uyarıcı nitelikli yazı yeniden Türkiye’nin gündemine oturdu.

‘2 MİLYONA YAKIN SIĞINMACI ÇOCUK AŞISIZ’

Günay söz konusu yazıda ‘Suriye'den gelen 2 milyona yakın aşısız çocuğun ülkeyi 50 yıl öncesine götürdüğünü’, ‘hiçbir ülkenin yapmaması gereken bir hata yapıldığını ve bunun bedelini Türk çocuklarının ödeyeceğini’ ifade etti.

KIZAMIK YAYILIYOR

DSÖ Avrupa ofisi direktörü Dr. Zsuzsanna Jakab, "2018 yılındaki tablo, aşılama oranlarındaki artış hızının, kızamığın yayılmasını durdurmakta yetersiz kaldığını gösteriyor” diyerek yerel düzlemdeki boşlukların hala virüse açık kapı bıraktığı tespitinde bulundu.

AŞI OLMAMIŞ ÇOCUKLAR VE HAMİLE KADINLAR RİSK GRUBUNDA

Dr Jakab, "DSÖ'nün önümüzdeki beş yıl için öngördüğü küresel düzlemde daha sağlıklı toplumlara ulaşma hedefi, yerel düzlemde çalışmazsak gerçekleştirilemez. Her bireyi kolayca kaçınılabilecek hastalıklardan daha iyi koruyabilmek için daha fazla ve daha iyi çalışmak zorundayız" diye konuştu. Raporda, öksürük, hapşırma ve kişisel temas nedeniyle bulaşan hastalık karşısındaki en korunmasız grubu aşı olmamış çocukların ve hamile kadınların oluşturduğu belirtildi.

Avrupa genelinde Ukrayna 53 bin 218 vaka ile başı çekti. Sırbistan'da 5 bin 76, İsrail'de 2 bin 919, Fransa'da 2 bin 913 ve İtalya'da 2 bin 517 kişi kızamığa yakalandı. Türkiye'de ise 557 vaka tespit edildi.

DR. GÜNAY: SIĞINMACI ÇOCUKLAR BÜYÜK SIKINTI YARATACAK

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Savan Günay’ın 2015 yılında internette yazdığı uyarıcı nitelikli yazı yeniden Türkiye’nin gündemine oturdu. Dr. Savan Günay, Suriye sınırından geçen sığınmacı çocukların sebep olduğu ve olacağı hastalıklar konusunda bir yazı kaleme alarak hem bakanlığı hem de halkı uyardı. 

Doktor Günay’ın iddiasına göre Türkiye çok sıkıntılı sağlık sorunları yaşayacak. İşte Dr. Savan Günay’ın dikkat çekici o yazısı:

‘ÜLKEMİN DEMOGRAFİK AŞI YAPISINI DEĞİŞTİRDİNİZ’

“Bir çocuk doktoru olarak size söylüyorum; Ülkeye 4,5 milyon Suriyeli doğurgan çift almakla beraber 1 milyon 800 bin aşısız – bazı kaynaklarda 2 milyon Suriye uyruklu çocuk aldınız… Ülkemin son 30 yılda emek emek, ilmik ilmik yapılan demografik aşı haritasını değiştirdiniz… 30 yıldır görülmeyen kızamık hastalığını hortlattınız, Türk çocukları 30 sene sonra kızamık geçirir oldu…”

‘ÜLKEMİN AŞI POLİTİKASINI ÖLDÜRDÜNÜZ’

“İlk olarak Batı Şeria ve Gazze’den kontrolsüz geçiş suretiyle, el ayak ağız hastalığı hortladığında bakanlığı uyarmıştım. O dönemin Sağlık Bakanı kısa bir çalışma başlatmıştı… Sonra Suriye faciası ile olay kontrolsüz bir hale geldi ve ülkenin aşı politikasının ruhuna el-Fatiha okudunuz… Yine 30 yılda sıklığı elimizde sağlıklı bir veri olmadığına göre 1000’de 2’ye düşen Su Çiçeği hastalığını %100’de 4’e fırlattınız…”

‘ÖNÜNÜZE GELENİ ÜLKEYE ALDINIZ’

“Eredike ettiğimiz (yani sıfırladığımız) el ayak ağız hastalığını 10.000 (on binde 1 görülürken) %2 görülür hale getirdiniz… Ölüyü hortlattınız… Bunlar tehlike belirticisi rakamlardır… Bu sektörde çalışanlar iyi bilir… Sınır kapılarında aşı yapmak 1,5 milyon çocuk geldikten sonra aklınıza geldi. Ama elimizde veri yoktu ve bu da başarılamadı… Önünüze geleni ülkeye aldınız…”

‘BU HASTALIKLAR YENİDEN KARŞIMIZA ÇIKACAK’

“Almayın demiyorum. Ama kontrollü alınız. Böylece aşılanmış çocuklar ve aşılanmamış çocuklarla, aşılanmış olanların da immün (bağışıklık) sistemi bozuldu. Bu hiçbir ülkenin yaşamaması gereken büyük bir hatadır! Size söylüyorum, Sayın Sağlık bakanı! Biz 50 yıl bu hastalıklarla tekrar mücadele edeceğiz! Kim için? Ne için? Ne adına?”

‘2 MİLYON AŞISIZ ÇOCUK ALDINIZ, TÜRK ÇOCUKLARINI TEHLİKEYE ATTINIZ’

“Benim çocuklarımın bahar yaşadığı bu iklime, kontrolsüz 2 milyon aşısız çocuk sokarak, ülkeyi 50 yıl öncesine götürdünüz. Bunun acı faturasını Türk çocukları daha sonraki yıllarda ödeyecek… Ya siz ne ödeyeceksiniz??? Ben ülkemin meftunu, aşığıyım. Gerçek budur ve benim halkım bu gerçekleri bilmelidir!”

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ