2107 görüntülenme08 Ocak 2020
Meclis'ten geçen tezkerenin ardından gönderilen ilk askeri birliklerin Libya’nın başkenti Trablus’a ulaştığı duyuruldu.

İLK KAFİLE TRABLUS’A ULAŞTI

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Halife Hafter’in güçlerine karşı sürdürdüğü Ofke Volkanı Harekatı Yedek Kuvvet Komutanı Nasir Ammar, ilk Türk askeri birliklerin Libya’nın başkenti Trablus’a ulaştığını açıkladı. Ammar, “Türk güçlerinin ilk kısmı Trablus’a geldikten sonra bizim güçlerimiz Libya ordusunu büyük kayıplara uğratabilecek” dedi.

AB’DEN KINAMA
Öte yanda, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye'nin Libya'ya asker göndermesini kınadı.

‘ENDİŞE VERİCİ’

Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere’nin dışişleri bakanları Salı günü Brüksel’de İran ve Libya ile ilgili son gelişmeleri görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell, Türkiye ile Libya arasındaki gelişmelere değinerek, Ankara’nın asker göndermesini kınadı. Josep Borrell “Libya’ya asker gönderme kararını doğru bulmuyoruz, bu durum endişelerimizi artırıyor” ifadelerini kullandı.

‘DİPLOMATİK ÇÖZÜM ARAYIŞINDAYIZ’

Euronews’te yer alan habere göre Borrell, Türk yetkililer ile sürekli irtibat halinde olduklarını, duruma çözüm aradıklarını ifade etti. Libya konusunda ateşkes talep ettikleri söyleyen Borrell, diplomatik çözüm arayışında olduklarını belirterek önümüzdeki günlerde de görüşmelerin devam edeceğini ifade etti. Libya krizine askeri çözüm olmadığını söyleyen Borrell bölgenin istikrarsızlaşabileceğini ve terör riskinin artabileceğini ifade etti.

‘DIŞ MÜDAHALE, KRİZİ DERİNLEŞTİRİYOR’

Yapılan yazılı açıklamada ise, “Uluslararası toplum Birleşmiş Milletler’in silah ambargosu kararına kesinlikle saygı göstermeli ve bunu uygulamalı. Dış müdahale, krizi derinleştiriyor. Libya’nın yabancı asker yardımına ihtiyaç duyması bölgenin istikrarını tehlikeye sokabilir. Libya’daki yetkililerin BM liderliğindeki çabaları içtenlikle kucaklamalarını ve müzakere masasına dönmelerini istiyoruz.” denildi.

Kaynak Yeniçağ/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ