Basın Kartı Yönetmeliği’nde değişiklik öngören Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yönetmeliğe göre basın kartı alabilmek için ek koşullar getirildi.

Yönetmelikte basın kartlarının iptal edilmesi şartlarına da bir madde daha eklendi. Buna göre artık milli güvenlik ya da kamu düzenine aykırı davranışlarda bulunanların sarı basın kartları derhal iptal edilebilecek.

TÜRKİYE GAZETECİLER SENDİKASI'NDAN TEPKİ

Türkiye Gazeteciler Sendikası yaptığı açıklamada yönetmelik değişikliğini eleştirdi. Sendika önce Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün kapatılarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Teşkilatı’nın kurulduğunu, şimdi de Basın Kartı Yönetmeliği‘nin değiştirildiğini hatırlattı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yeni yönetmelikle hem basın kartı alınmasının zorlaştırıldığını, hem de kartın iptal edilmesinin kolaylaştırıldığını vurguladı. Durmuş bunu şöyle açıkladı:

‘İSTEDİĞİNE BASIN KARTI İSTEMEDİĞİNE YOK’

"Türkiye’de hakkında dava açılmayan gazeteci sayısı çok az. Birçok gazeteci hakkında 'isteyerek ya da istemeyerek terör örgütünü övme' gibi bir suçlamadan dava açılıyor. Hukuk bağımsız olmadığı için maalesef gazeteciler bu suçtan ceza alıyor. Çoğunun cezası ertelense de bu cezayı aldıkları için artık sarı basın kartı alamayacaklar ya da kartları iptal edilebilecek. Yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı istediği kişiye sarı basın kartı verecek, istemediği kişiye vermeyecek. Tamamen biat eden gazetecilere verilen bir karta dönüşecek."

TÜM YETKİLER ERDOĞAN’DA

Yönetmelik değişikliği ile sarı basın kartı verme yetkisinin tamamen Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı’na geçtiğini söyleyen Durmuş, gazeteci meslek örgütlerinin artık inisiyatifi kalmadığını belirtti. Durmuş,"Daha önce 15 kişiden oluşan Basın Kartı Komisyonu'ndaki üye sayısının 9’a düşürülmesini ve meslek örgütlerinden gelen temsilci sayısının azaltılarak üçe indirilmesini de kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

KEYFİLİK GELİYOR

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, yönetmelik değişikliğini, "iktidarın kendi istediklerine sarı basın kartı vereceği bir sisteme dönüşüm" diye nitelendirdi. Kartın alınması ya da iptali konusunda getirilen koşullara dikkat çeken Durmuş hakkında dava açılan birçok gazetecinin artık sarı basın kartı alamayacağını ya da kartlarının iptal edileceğini söyledi.

‘KARTIN DEĞERİ DÜŞTÜ’
Yine yeni yönetmelikle sarı basın kartının "değerinin düştüğünü" belirten Durmuş, "Eskiden bakanlıklarda sadece basın müşavirleri sarı basın kartı alabiliyordu. Şu an bakanın istediği bütün personel alabiliyor. Yani örneğin Tarım Bakanlığı 200 personeline sarı basın kartı alabilecek. Gazetecilik yapmayanlar da sarı basın kartı alabilecek" dedi.

YARGI YOLU

Çağdaş Gazeteciler Derneği, Basın Kartı Yönetmeliği'ndeki değişikliğe tepki gösterdi. "Yönetmelik, gazeteciyi de memura dönüştürmek istemektedir" denilen açıklamada, derneğin değişikliğin iptali için yasal haklarını kullanacağı belirtildi.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ