Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi (ANAR) , "Covid 19 Salgını Kamuoyu Algı ve Tutum Araştırması" başlıklı anket sonuçlarını yayımladı. ANAR Araştırma Şirketi'nin açıkladığı son anket sonuçlarında, vatandaşların pandemi dışında ülkedeki en büyük sorunu ekonomi olarak gördükleri ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram mesajında 'Alınan tedbirler sebebiyle hiçbir vatandaşımızın mağduriyet yaşamaması, zorluğa, yokluğa, yoksulluğa düşmemesi için devletimizin tüm kaynaklarını harekete geçirdik.' demişti.

EN BÜYÜK SORUN EKONOMİ
Katılımcıların yüzde 77,6'sı "Size göre Koronavirüs salgını dışında ülkemizin en önemli sorunu nedir?" sorusuna "ekonomi" yanıtını verdi. İkinci sırada yüzde 3,7 oranıyla "terör/güvenlik", üçüncü sırada yüzde 2,7 oranıyla "hükûmet/yönetim" cevabı verildi. Şubat 2020'deki araştırmada, salgın öncesinde ülkenin en önemli sorunu "ekonomi" diyenlerin oranının yüzde 70,2 olduğu belirtildi.

YÜZDE 14 İŞİNİ KAYBETTİ, YÜZDE 50'NİN GELİRİ AZALDI

Ankete katılanlara salgından nasıl etkilendikleri sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 50,5'i "gelirim azaldı", yüzde 36,2'si "borçlarım arttı" cevabını verirken yüzde 14,9'u ise "işimi kaybettim" cevabını verdi. "Hiçbir şekilde etkilenmedim" diyenlerin oranı ise yüze 12 olarak kaydedildi. ANAR’ın raporunda geçen ekonomiyle ilgili ifadeler şöyle;

‘SALGIN ÖNCESİ DE SONRASI DA EKONOMİ SORUNU İLK SIRADA
“Katılımcıların %77.6’sı “Size göre Korona Virüs Salgını dışında ülkemizin en önemli sorunu nedir?” sorusuna “Ekonomi” cevabını vermiştir. Bu oran salgın öncesinde %70.2 idi. İkinci sırada %3.7 oranıyla “Terör/güvenlik”, üçüncü sırada %2.7 oranıyla “Hükümet/yönetim” gelmektedir.”

EKONOMİNİN VURMADIĞI KESİM YÜZDE 12
“Salgından nasıl etkilendikleri sorusuna, katılımcıların %50.5’i “Gelirim azaldı”, %36.2’si “Borçlarım arttı” cevabını verirken %14.9’u ise “işimi kaybettim” cevabını vermiştir. “Hiçbir şekilde etkilemedi” diyenlerin oranı %12’dir.”

ERDOĞAN ’10 MİLYONA 12 MİLYAR KARŞILIKSIZ YARDIM ETTİK’
Erdoğan bayram mesajında ‘Alınan tedbirler sebebiyle hiçbir vatandaşımızın mağduriyet yaşamaması, zorluğa, yokluğa, yoksulluğa düşmemesi için devletimizin tüm kaynaklarını harekete geçirdik. Sosyal Koruma Kalkanı programlarıyla, hem ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza hem de istihdamdaki kayıptan dolayı sıkıntıya düşen çalışanlarımıza destek sağladık. Bu kapsamda, 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışıyla, yaklaşık 10 milyon vatandaşımıza 12 milyar lirayı bulan karşılıksız kaynak aktardık’ demişti.

'SIĞINMACIYA 280 MİLYAR KARŞILIKSIZ YARDIM’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eylül 2019’da yaptığı açıklamada “Türkiye’nin dünyada en fazla mülteciyi barındıran ülke konumunda olduğuna işaret ederek, Türkiye’ye sığınan ve halen 3.6 milyonu Türkiye’de yaşayan sığınmacılar için 40 milyar dolar harcama yaptık” demişti.

Kaynak: anar Araştırma/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ