Politika
10 Ekim 2018 ( 8612 görüntülenme )

Trump konuştu!.. 'TÜRKİYE ŞAŞKIN'

'DAİMİ TEMSİLCİSİ İSTİFA ETTİ'

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in istifasını kabul ettiğini açıkladı. Açıklama, Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te Trump'ın Haley ile yaptığı görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında yapıldı.

'TRUMP İSTİFAYI KABUL ETTİ'

ABD Başkanı Trump, Büyükelçi Haley'in altı ay önce kendisine "biraz ara vermek istediğini” söylediğini belirtti. Haley'in "harika bir iş" çıkardığını belirten Trump, "Hepimiz senin için bir bakımdan seviniyoruz ancak (seni) kaybediyor olmaktan da nefret ediyoruz. Umarım bir noktada geri dönersin. Belki bir başka sıfatla" diye konuştu. Trump, Haley'den boşalan göreve kimin geleceğini ise iki ile üç hafta içinde kamuoyuna açıklayacağını söyledi.

BM DAİMİ TEMSİLCİSİ KİM OLACAK?

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley'in istifa etmesi sonrası yerine kimin geçeceği konuşulmaya başladı. ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni seçilecek BM Daimi Temsilcisi hakkında yaptığı açıklamalar ABD’de gündeme oturdu.

‘KIZIMI SEÇERDİM AMA AKRABASINI KAYIRDI DİYECEKLERDİ’

Trump, kızının bu mevki için uygun olduğunu ancak onu seçmesi durumunda ‘akraba kayırması’ tartışmalarının yaşanacağını belirtti. ABD Başkanı Trump bu mevki hakkında kızı Ivanka Trump'ın adının geçmesi üzerine, "Ivanka BM'de inanılmaz olabilirdi ama eğer onu seçersem beni akrabaları kayırmakla suçlayabilirler" açıklamasını yaptı.

ESKİ TEMSİLCİ YARDIMCI OLACAK

Daha sonra Dina Powell’ın BM temsilciliği için düşünüldüğünü belirten Donald Trump, eski temsilci Nikki Haley’in bu konuda kendisine yardımcı olacağı mesajını verdi.

DİNA POWELL KİMDİR?

Dina Habib Powell, finansal yönetici ve Cumhuriyetçi Parti üyesidir. Mısır asıllı olan Powell’ın dünyaca ünlü finans şirketi Goldman Sachs’da görev yaptığı ve Orta Doğu politikaları konusunda uzman olduğu biliniyor.

Kaynak: Reuters/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ