Politika
25 Eylül 2018 ( 11781 görüntülenme )

Trump'dan tam gaz!.. 'GERİ ADIM YOK'

BD Başkanı Donald Trump, BM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. Trump İran hakkında şunları söyledi;

“İRAN’IN KOMŞULARINA SAYGISI YOK”

“İran’ın liderlerinin komşularına hiçbir saygısı yok. İran halkı sinirlenme hakkına sahip. İran’ın komşuları İran’ın acendası nedeniyle oldukça yüksek bir bedel ödedi ve ödemeye devam ediyor. İran’ın askeri bütçesi neredeyse 4 kat arttı. İran, Suriye ve Yemen’de teröristleri destekliyor. İran’ın kanlı acendası yüzünden bölge acı çekiyor. İran’ı izole etmek durumundayız”

“ABD ARTIK KULLANILAMAYACAK”

Trump, İsrail’in Kudüs’ü başkent ilan etmesine yönellik olarak, “Bu sene önemli bir adım daha attık Ortadoğu hususunda. Bu da İsrail'deki büyükelçiliğimizi Kudüs'e taşıma kararımızdı. Biz burada İsrail'in egemenliğine saygı duyduğumuz için attığımız bir adım. Ve hepimizin bildiği tarihin bildiği olguları reddetmeye gerek olduğunu da düşünmüyorum. 


Bütün dogmalar, yıkılmayan inançlar ve ideolojiler yıllar içinde değişen şeyler. Ve ben de bu değişimin parçası oldum kendi yönetimim döneminde. Biz bunu refah için, barış için atıyoruz. Ticaretin adil şekilde yürümesini istiyoruz. Kimsenin Amerika'yı sömürmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı. Trump şöyle konuştu;

‘ESKİ GÜNLER GERİDE KALDI’

“Şu an ABD çelik konusunda dünya liderliğine doğru ilerlemeye çalışıyor ve 13 trilyonluk ticaret açığını kapatıyoruz yavaş yavaş. Artık eski günler geride kaldı, bunu tolere etmeyeceğiz. ABD kendi çıkarlarını koruduğu için asla özür dilemeyecek. Bildiğiniz gibi 200 milyar dolarlık yeni bir vergi duyurusu yaptık Çin'e yönelik olarak. Ve bunu değerli dostum sayın Şi de biliyor. Çin'de pazarda yaşanan sapmalar artık tolere edebileceğimizin çok ötesinde. Ve ben yönetimim boyunca, görevde olduğum zamanlarda gösterdim ki Amerika artık kendi çıkarlarını kendi önüne koyacak.”

‘ABD EGEMENLİĞİ ESASTIR’

“Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne desteğimizi çekiyoruz. ABD ayrıca mahkeme ve yargı sistemine de güvenini yitirmiş durumda. Şu anda her ülkenin vatandaşına eşit yaklaşması gereken BM'nin yargı organları maalesef bunu yapmıyor. Biz artık Amerika'nın egemenliğini feda etmeyeceğiz. Uluslararası kuruluşların uğruna ilkelerimizden vazgeçmeyeceğiz. Bütün dünyayı kendi uluslararasına sarılmaya, kendi egemenliklerine savunmaya ve vatanlarını sevmeye davet ettik. Ancak bunu diğer ülkeleri domine etmek için kullanmayı da her zaman reddettik.”

“PETROL FİYATLARINI DÜŞÜRMEK İSTİYORUZ”

Donadl Trump petrol fiyatlarını düşürmek istediklerini söyleyerek OPEC üyesi ülkeleri eleştirdi. Trump, “OPEC üyesi ülkeler dünyanın diğer ülkelerini ellerindeki petrolü kullanarak domine etmeye çalışıyor. Onları adeta ezmeye çalışıyor, biz bundan memnun değiliz. Petrol fiyatlarını yükseltmek yapılmaması gereken bir şey. Onların da bunu yapmaması gerekiyor. Biz petrol fiyatlarını düşürmek istiyoruz. Bizler artık bu korkunç fiyatları tolere etmeyeceğiz ve tek bir ülkeye bağımlı olmak hem ithalat hem ihracat için bir ülkeyi zor duruma düşürür” şeklinde konuştu.

“ALMANYA RUSYA’YA BAĞIMLI OLABİLİR”

Almanya’nın Rusya ile arasındaki ticari ilişkiyi sakıncalı bulduğunu belitren Trump, “Polonya gibi Avrupa ülkeleri artık Baltık denizindeki boru hattından sonra Rusya'ya bağımlı olmaktan kurtuldu. Fakat Almanya böyle devam ederse Rusya'ya bağımlı hale gelecek. Şu anda dünyanın batısında bizler şuna kararlıyız. Bağımsızlık ve hiçbir ülkenin yayılmacı politika izlememesi bizim için çok elzem. Dolayısıyla biz hem kendi adımlarımızı atarken hem de dünyadaki ilişki ağını gözlemlerken bunu gözetlemeye çok dikkat ediyoruz” dedi.

ESAD’A KİMYASAL UYARISI

Trump, Esad rejiminin sivillere yönelik olarak kimysal silah kullanması durumunda ABD’nin harekete geçeceğini açıkladı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ