Politika
21 Şubat 2017 ( 4770 görüntülenme )

TRABZON'dan KAMUOYUNA ŞIK MESAJ!..

KAMUOYUNUN DİKKATİNE

Trabzon Hürriyet ve Memleket İçin El Ele Platformu, Trabzon'dan kamuoyuna seslendi.

iŞTE O AÇIKLAMADAN ÇARPICI MESAJLAR:

"Saygıdeğer Trabzonlular
Hangi partiden, görüşten olursak olalım, "partili cumhurbaşkanı sistemi” adi altında getirilmek istenen anayasa değişikliği, ülkemizin kaderini, bizlerin ve gelecek nesillerin hayatını baştan sona değiştirecektir.

Değişikliğin esasını, "egemenliğin kimde olacağı” oluşturmaktadır. Cumhuriyetin kurucu iradesine göre, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindid' Millet-halk egemenliği, demokrasi içerisinde hür seçimlerle oluşacak meclis aracılığıyla kullanır. Bunun adı "parlamenter sistem”dir.

Anayasa değişikliği ile, "millet-halk iradesine dayalı demokratik parlamenter sistem” ortadan kaldırılarak, adına "Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi” denilen, ancak bugün dünyada hiçbir gelişmiş demokratik ülkede eşi benzeri bulunmayan bir "tek adam yönetimi” getirilmek istenmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları 1923'te saltanatı kaldırıp Türkiye
Cumhuriyeti'ni kurarak,
egemenliği-hakimiyeti aile ya da kişiden, alarak millete-halka vermiştir. Yapılmak istenen bu değişiklikle egemenlik yeniden, adı ne olursa olsun tek kişiye devredilecektir.

Elbet de Türkiye'de uygulanmakta olan demokratik parlamenter sistemde bazı sorunlar olabilir. Bunlar siyasi ve toplumsal uzlaşma içinde çözülebilir.

Değerli Trabzonlular. 
16911009_10154489244037857_2050899309_o.jpg görüntüleniyor
Yapılmak istenen anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanının yetkileri çok büyük ölçüde arttırılacaktır. 

Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin genel başkanı olacağı için, "taraflıdır” ve "milletin birliği”ni temsil edemez. Kendi çıkaracağı karamame ya da kendi parti çoğunluğu ile geçireceği yasaların, "anayasaya uygunluğu”nun denetimi yapılamayacaktır.

İktidarların ya da siyasetin üzerinde, milletin bütününü temsil etmesi gereken bir tarafsız makam, bir sigorta kalmayacaktır.

Bu ülke, en zor koşullarda kurulan bir meclisin yürüttüğü istiklal savaşı ile oluşturulmuştur. Şimdi, emperyalist işgale karşı ilk kurtuluş savaşını veren bu meclis, makama kim oturursa otursun, bir kişinin danışma organına dönüştürülecektir.

Saygıdeğer Trabzonlular.
Ülkemiz içeride ve dışarıda büyük sorunlarla-sıkıntılarla karşı karşıyadır.
Gerek ülkemizin birliği ve beraberliğine, gerek demokratik hak ve kazanımlara yapılan her türlü saldırıya karşı, hangi parti ve görüşten olursak olalım, ortak bir duruş sergilemek zorundayız. Bizleri bölüştürecek, ötekileştirecek, karşı karşıya getirecek hiçbir hareket ya da oluşuma fırsat tanımamalıyız. Bir kişiye bu kadar yetkiler veren bir sistem, bizleri birleştiremez, böler.

Tek kişiye dayalı bir sistem asla istikrar getiremez. Aksine, tek kişiye dayalı sistemler dünyanın her yerinde istikrarsızlık kaynağıdır. Çünkü, farklı siyasal ya da toplumsal kesimler kendilerini ifade edemeyecekler ya da etmekte güçlük çekeceklerdir.
Yapılmak istenilen bu değişiklik, bir anayasa değişikliği değil, rejim ya da sistem değişikliğidir. Değişikliğin adının cumhurbaşkanlığı ya da başkanlık olması, bu gerçeği değiştirmez.

Padişah, kral ya da hükümdar yetkileri olan, ancak adı cumhurbaşkanı olacak bir diktatörlük egemen kılınacaktır. Bu kişi hiçbir biçimde sorgulanamayacaktır. Parlamentodan bakanların seçilmesine, yargının ve üst düzey kamu görevlilerinin atanmasına dek her şey, tek adamın emriyle olacaktır. Bir kişinin istemiyle tüm hürriyetler askıya alınabilecektir.

Saygıdeğer Trabzonlular.
Bütün yetkilerin .devredildiği, her şeye karar veren, her şeye kadir, meclisin ve yargının üzerinde, hatta padişahın bile sahip olamadığı yetkilerle donatılan bir diktatörlüğü mü istiyoruz? 
 
Yurttaşlar!
Bu anayasa değişikliğine 'EVET' demek, demokrasiye, hürriyetlere, güçler ayrılığına, hukuk devletine, istikrar ve güvenliğe, barış ve kardeşliğe, fırsat eşitliğine 'HAYIR' demektir.

Bu anayasa değişikliğine 'HAYIR' demek, cumhuriyete, demokrasi ve hukuk devletine, vatanın birliği ve bütünlüğüne, inanç ve düşünce hürriyetine, laikliğe, sosyal devlete, kadın-erkek eşitliğine, barış ve kardeşliğe, farklılıklarla bir arada yaşamaya 'EVET' demektir.

EGEMENLİK, KAYITSIZ VE ŞARTSIZ MİLLETİNDİR;
HİÇBİR KİŞİYE DEVREDİLEMEZ.
Hürriyet ve Memleket için Elele

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ