Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Bülent Arınç, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Düzce Belediyesi tarafından Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye Vizyon Konferansları" etkinliğine katıldı.

Bir dinleyicinin Bir dinleyicinin "Askeriyenin kriptolu odasına girmeniz ve bunun sonuçları hakkında, içeride istediğiniz şeyleri buldunuz mu?" sorusuna şöyle cevap verdi;

‘BEN ÖYLE BİR ŞEY DEMEDİM’

"Yanlış bilgilerin olduğunu bugün arkadaşımızın konuşmasından da anlıyorum. Ben kriptolu odaya falan girmedim. Bir şey aramadım, bir şey de bulmadım. Ne buldular ne bittiler biz bilmiyoruz tabi kimsede bilmiyor zaten. Ben şundan eminim eğer orada gizlilik derecesi yüksek olan şeyler varsa ilk arama kararından 7-8 gün sonra oraya girebildiklerine göre mutlaka onlar elden geçirilmiş gözden geçirilmiş olabilir. Sonra bu olay, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiası olarak gündeme geldi. 2009'dan 2019'a kadar 10 senelik kayıtlara bakın, benim hiçbir zaman ağzımdan 'Bana karşı suikast yapılacaktı. Vay vicdansızlar.' diye bir söz çıkmadı".

Arınç, Türkiye'nin 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sonrası maddi ve manevi kayıplar yaşadığını söyledi.

‘DOĞRUDAN DOLAYLI KATILANLAR CEZALANDIRILMALI’

"Bütün bunlarla daha güvenlikçi politikalara dönüldü. Bunların yargılamaları oldu. Bunların kamuda varsa uzantılarının elbette önüne geçmesi için çalışmalar yapıldı. Benim son zamanlardaki bazı konuşmalarım, bu süreç içinde hukukun, yargının adaleti de gözeterek yapması gereken bazı çalışmalardır. Elbette darbe girişimine doğrudan katılan ve onları doğrudan ve dolaylı olarak destekleyenler en ağır cezaları almalılardır ki, bu kadar şehitlerimizin kanı yerde kalmasın. “

‘HAKLIYLA HAKSIZI AYIRACAK BİR MEKANZİMA OLMALI’

Masumane bir şekilde hiç böyle bir olayı düşünmeden, duymadan, aklına bile getirmeden şu veya buna sempati duymuş insanları da haklıyla haksızı da birbirinden ayıracak bir mekanizmaya ihtiyaç var. Çünkü bununla ancak mücadele edebilirsiniz. Adaleti gözeterek mücadele ettiğiniz zaman hedefe varırsınız. Yoksa birtakım haksızlıklar ister istemez olursa ve bunlara aldırış edilmezse toplumdaki meşruiyetinizi tartışmaya kalkarlar".

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ