Genel
11 Temmuz 2018 ( 2825 görüntülenme )

Tiroit Bozukluğu Sinyali Veren 11 İşaret!

Soluk borusunun iki yanında yer alan bir organ olan tiroitin vücut içinde birçok farklı işlevi bulunuyor. Tiroit bezinin düzgün bir biçimde çalışmaması durumunda ortaya çıkan sağlık sorunlarını vücudunuzun yaydığı sinyaller ile önceden tespit edebilir, önlem alabilirsiniz. Peki, bu sinyaller neler?

İşte tiroitinizde sorun olduğunu gösteren işaretler…

Hipotiroidinin Belirtileri:

İyot eksikliğine bağlı bir biçimde ortaya çıkan hipotiroidizm, tiroit bezlerinin yeterli miktarda hormon üretmediğinde ortaya çıkan bir sağlık sorunu. Tiroit beziyle ilgili sık görülen sağlık sorunlarından birisi olan hipotiroidinin belirtileri arasında şunlar yer alıyor:

-Halsizlik ve depresyon

Vücudun enerjik bir hale gelmesinde etkili olan tiroit bezlerinin ürettiği hormonların azalması depresif bir ruh haline, halsizlik ve uyuşukluğa yol açabiliyor.

-Seste değişiklik

Birbirlerine çok yakın bir konumda olan tiroit bezleri ve gırtlak birbirini etkileyebiliyor. Bu nedenle tiroit bezlerinde meydana gelen sorunlar ses tellerine de yansıyabilir.

-Ciltte kuruluk ve kaşlarda incelme

Hipotiroidinin yan etkileri arasında ciltte kuruluk, pul pul dökülme ve kaşlarda incelme gibi etkiler sıklıkla görülüyor.

-Kas ve eklem ağrıları

Ayak bilekleri ve çevresinde ağrılara neden olan hipotiroidi yapılan aktiviteler ile birlikte daha kötü bir hale gelebiliyor.

-İşitmede zorlanma

Yapılan araştırmalar tiroit bezlerinde sorun olması halinde işitme kaybının yaşanabileceğini ortaya koyuyor.

-Cinsel isteksizlik

Metabolizmanın yavaşlamasına neden olan hipotiroidi, üreme organlarının da yavaş çalışmasına yol açtığı için cinsel isteksizliğe neden olabiliyor.

Hipertiroidinin Belirtileri:

Tiroit bezlerinin normalden fazla üretim yapması durumu hipertiroidi olarak adlandırılmaktadır. Graves hastalığı,guatr,aşırı iyot tüketimi gibi sebeplerle ortaya çıkan hipertiroidinin belirtileri arasında şunlar yer alıyor:

-Yeme isteğinde artış

Vücuttaki tiroit hormonunun aşırı miktarda olması iştahınızın artmasına ve sürekli aç hissetmenize neden olabilir.

-Sık sık idrara çıkma

Metabolizmanın daha hızlı çalışması hızla artan kan akışına ve sık sık idrara çıkma ihtiyacına neden olabilir. Bu durum hipertiroidinin neden olduğu sorunlardan birisidir.

-Susuzluk

Hipertiroidi sık sık idrara çıkmaya neden olduğu için vücudunuzun su ihtiyacı her zamankinden fazla olabilir.

-El titremesi

Uzun süre aynı pozisyonda kalması durumunda ellerde görülen titreme hipertiroidinin etkisiyle daha sık aralıklar ile ortaya çıkabilmektedir.

-Cinsel istekte artış

Tiroit hormonlarının fazla salgılanması durumunda cinsel istekte artış meydana gelebilir.

Kaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ