Politika
29 Temmuz 2020 ( 6542 görüntülenme )

THK Kayyum 'Uçak Rus'

Orman yangınlarıyla mücadele için kiralanan 2 Rus uçağına 120 gün için 84 milyon lira verildiği ortaya çıktı. Kayyum tarafından yönetilen THK'nin, 5'i faal toplam 9 yangın söndürme uçağı hangarda beklediği halde Rus uçaklarıyla ihaleye girmesi dikkat çekti. “21b” usulüyle gizli kapaklı yapılan ihalede bir uçağın günlük kirası 350 bin lirayı aşıyor.

İHALE BEDELİ VE İHALE ŞEKLİ UZUN SÜRE GİZLİ TUTULDU
Orman Bakanlığı'nın 7 Mayıs'ta gizli kapaklı düzenlediği yangın söndürme uçağı kiralama ihalesinin detayları ortaya çıktı. İhalenin, Türk Hava Kurumu (THK) Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi-CMC Savunma Sanayi A.Ş. İş Ortaklığı'na verildiğini ilk olarak Sözcü okurlarına duyurmuştu. Ancak bakanlık ısrarlı sorularımıza rağmen ihale bedeli ve ihale usulü gibi birçok detayı gizli tutmuştu.

OLAĞANÜSTÜ HAL UYGULAMASI YAPILDI
İhalenin, Kamu İhale Kanunu'nun esas usül olarak kabul ettiği rekabeti, şeffaflığı ve katılımı üst düzeyde sağlayan “açık” usulde yapılmadığı anlaşıldı. İhale yasanın olağanüstü haller için öngördüğü 21b pazarlık usulüyle, hiç duyuru yapılmadan, davet edilen firmalarla kapalı kapılar ardında gerçekleşti.

2 RUS UÇAĞINA 84.2 MİLYON TL

“Orman yangınları ile mücadele hizmetlerinde kullanılmak üzere 3 adet amfibik uçak kiralanması işi” ihalesi 7 Mayıs'ta yapıldı. Toplam 3 firma ihale dosyası aldı ancak sadece 1 teklif verildi. 3 uçak için çıkılan ve yaklaşık maliyeti 125 milyon 29 bin TL olarak belirlenen ihaleye katılan THK Gökçen Havacılık-CMC Savunma ortaklığı 2 uçak tedarik edebildi. 22 Mayıs'ta imzalanan sözleşmeye göre, 16 Haziran-15 Ekim tarihleri arasındaki 120 gün için 2 uçağa ödenecek kira tutarı 84 milyon 180 bin TL oldu. Buna göre her bir uçağın günlük kiralama bedeli 350 bin lirayı aşıyor.

KAYYUMUN YÖNETTİĞİ THK İHALE RUS UÇAKLARIYLA GİRDİ
Kayyum tarafından yönetilen THK'nin, 5'i faal toplam 9 yangın söndürme uçağı hangarda beklediği halde Rus uçaklarıyla ihaleye girmesi dikkat çekti. Geçen yıldan bu yana 35 yıldır bu hizmeti aralıksız veren THK'nin uçaklarını kullanmamakta direnen Orman Bakanlığı, şubatta düzenlenen ve teklif olmadığı için iptal edilen ilk ihalede öyle bir şartname hazırlamıştı ki, THK'nin 4 bin 900 litre su kapasiteli uçakları, 5 bin litre şartı konularak ihaleye sokulmamıştı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ