Güvenlik
31 Ekim 2018 ( 2452 görüntülenme )

Tetik çekildi'.. 'GÜNEY HUDUDUNDA ÇATIŞMA'

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Suruç'ta bulunan İncirli Hudut Karakol Komutanlığına, PKK/PYD-YPG terör örgütü tarafından 31 Ekim 2018’de taciz ateşi açılmıştır. 'Meşru müdafaa hakkı'ndan kaynaklanan haklarımız doğrultusunda, bu saldırıya anında karşılık verilmiştir" denildi.

PYD/PKK MEVZİLERİ, VURULDU

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Şanlıurfa Suruç'ta bulunan İncirli Hudut Karakol Komutanlığı'na, taciz ateşi açıldı. Bunun üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi sınır hattından, Fırat'ın doğusundaki Ayn el Arap (Kobani) bölgesinde bulunan terör örgütü PYD/PKK mevzilerini obüs bataryalarıyla ateş altına aldı. Top atışlarıyla vurulan mevzilerdeki PYD/PKK'lı 10 terörist öldürüldü.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan operasyona ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘TACİZ ATEŞİNE ANINDA KARŞILIK’

“Şanlıurfa Suruç'ta bulunan İncirli Hudut Karakol Komutanlığı'na, PKK/PYD-YPG terör örgütü tarafından 31 Ekim 2018’de taciz ateşi açılmıştır. BM Sözleşmesi’nin 51'inci maddesinde yer alan "Meşru Müdafaa Hakkı" ve uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız doğrultusunda, bu saldırıya anında karşılık verilmiştir. İlk belirlemelere göre 10 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Saldırıda herhangi bir personelimiz zarar görmemiş, bir askerî aracımızda hasar meydana gelmiştir”.

AKÇAKALE BÖLGESİNDE DE ÇATIŞMA YAŞANMIŞTI

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısında yer alan Suriye'nin kuzeyindeki Tel Abyad ilçesi sınırında TSK ile YPG arasında kısa süreli çatışma yaşandı. Çatışma sonucunda Tel Abyad Öz Savunma birliklerinden bir kişi ölürken, bir kişi de yaralandı.

TSK ALARMA GEÇTİ


Türkiye, Akçakale Sınır Kapısı karşısındaki YPG mevzilerini ağır silahlarla vururken, YPG de ağır silahlarla karşılık verdi. Çatışma sonucunda Tel Abyad Öz Savunma birliklerinden bir kişi ölürken, bir kişi de yaralandı. Yaralı kişi Tel Abyad'daki hastaneye kaldırıldı. Öte yandan yaşanan çatışma nedeniyle TSK güçlerinin sınırda alarma geçtiği bildirildi. Ayrıca YPG'ye yakınlığıyla bilinen ANHA da haberi doğruladı.

Fırat'ın doğusunda YPG'ye karşı operasyon yapmak isteyen Türkiye, 2 gün önce de Kobane bölgesindeki YPG mevzilerini obüs toplarıyla vurmuştu.

Kaynak: Sputnik News/ Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ