Genel
13 Aralık 2017 ( 545 görüntülenme )

Tester Ürünlere DİKKAT!

Özellikle kalabalık alışveriş merkezlerinde birçok kişi tarafından denenmiş tester ürünlerden uzak durun. Denemeniz gerekiyorsa sadece el bileğinize sürün çünkü  makyaj malzemesi alırken pek çok kişi tarafından denenen tester ürünler ciltte mikrop, enfeksiyon ve siyah nokta oluşumuna sebep oluyor. 


Kişisel makyaj ürünlerini ortak kullanmanın cilt sağlığını olumsuz etkilediği konusunda uyarıda bulunan Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Hüseyin Hıra, makyaj ürünleri kullananlar için cilt bakımı ve temizliği hakkında tüyolar verdi...

Başkasının makyaj malzemesini kullanmak cildi nasıl etkiler?

Makyaj malzemeleri ve uygulama araçları (fırça, pamuk, sünger vb.), kişiye özel ürünlerdir. Sizden önce başkalarının denediği ve mikrop taşıma ihtimali olan ürünleri kesinlikle kullanmayın.

Makyaj malzemelerinin yanı sıra bu ürünleri uygulamak için kullanılan fırça, pamuk, sünger gibi araçların birden fazla kişi tarafından ortak kullanılması, mikrobik ajanların aynı ürünü kullanan kişiler arasında yayılmasına yol açar. Bu sebeple başkasına ait makyaj ürünü ve uygulama araçlarını kullanmamak, dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

BAKTERİ YUVASI

Mikroplar, makyaj malzemelerinin üzerinde üreme yapar mı?

Bir arkadaşınıza ait olan veya mağazada tanıtım amacıyla insanların denemesi için yer alan ve sizin dışınızda birçok kişi tarafından kullanılan kozmetik ürünler; bakteri ve virüslerin üremesi için uygun ortamlardır. Özellikle parmakla sürülen makyaj malzemelerinde (fondöten gibi) elde biriken tüm bakteri, ürünün içerisine yerleşir. Eller yıkanmadan kullanılan makyaj malzemeleri bu sebeple mikrop yuvası haline dönüşebilir.

Rujlar ortak kullanıma uygun değildir; dudak çevresinde çok sık karşılaştığımız, uçuk olarak bilinen herpes virüsüne ait enfeksiyon, ürünü deneyenlere veya ortak kullananlara bulaşarak cilde zarar verir. Maskaralardaki aplikatör tüpün içerisinde yer aldığından maskaraya bakteri bulaşması çok kolaydır.

Maskaraların ortak kullanımına bağlı göz enfeksiyonları oluşabilir ve görmeyi kalıcı bir şekilde etkileyebilir. 

Hijyenine dikkat edilmesi gereken en önemli ürünlerden biri de fırçalardır. Ortak kullanılan ve çok kolay mikrop barındıran fırçalar, deri enfeksiyonlarının oluşmasına sebep olabilir.

Makyaj ürünü alırken nasıl denenmelidir?

Makyaj malzemesi alırken mutlaka şahsınıza özel test ürünleri denenmeli, sizden başka birisi tarafından kullanılan ürünler, deneme amacıyla da olsa kullanılmamalıdır. 

ÜRÜNÜ DİRSEĞİNİZE SÜRÜN!

Makyaj ürünlerini test etmek için en uygun vücut bölgesi el bileği ve dirsek iç yüzündeki deri alanlarıdır.

Deri bütünlüğünün bozulduğu yara, enfeksiyon, egzama gibi durumlarda problemli alana makyaj yapmaktan kaçınmak gerekmektedir.

Makyaj malzemeleri, hijyeni korunması gereken kişisel bakım ürünleridir.
Bu ürünler deneme amaçlı dahi olsa birden çok kişi tarafından kullanılmamalıdır.


Kaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ