Cumhuriyet gazetesi yazarı Ahmet Tan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 5 Mart'ta Moskova'ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le gerçekleştirdiği görüşmeyi değerlendirdi. Türkiye'den giden heyetin kalabalıklığına değinen Tan, “Bu zengin heyette ilaç için bir tek diplomat yok?” sorusunu sordu.

‘HEYETTE HERKES VAR DİPLOMAT YOK’
Moskova'da Rusya ile Türkiye arasında yeni bir mutabakata varıldığı görüşmeye giden heyeti değerlendiren Tan, İdlib'de 33 askerin şehit olduğunu hatırlatarak görüşmeye giden ekipte Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in bulunduğunu söyledi. Tan'ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

‘YANLIŞ ÜSTÜNE YANLIŞ’
“Yanlıştan dönmek en büyük erdem. AKP’nin Reyiz’i erdem bağımlısı. Yanlış yapıp yapıp, yanlışından dönüyor. Şehitler Tepesi hiçbir zaman boş kalmayacak diyor. Dört gün geçmeden gidip ateş-kes mutabakatı imzalıyor. İyi de yapıyor. İtibar gibi, erdemden de tasarruf olmaz.”

‘OMUZDAN BAŞ ALIYOR, GİYOTİN’
“Parti toplantısında, adını vermeden Esad’a sesleniyor: “Belirlediğimiz sınırlar dışına çıkılmazsa, omuzların üstünde baş kalmayacak!” Abovv.. Omuzdan baş almak, dehşetengiz bir eylem. Teknik donanım, büyük bir organizasyon gerektiriyor. Fransızların sesten hızlı Concorde uçaklarından önceki icatları “giyotin” idi. Fransız Devrimi’nde seri halde kullanıldı. Aleti üne kavuşturan Kral 16. Lui ile “Ekmek bulamıyorsa pasta yesinler” diyen Kraliçe Marie Antoinette’in kesilen kelleleriydi. Giyotin iki asır boyunca (1792-1981) aralıksız Fransızların resmi idam aleti olarak kullanıldı. Bakmayın siz gözü dönmüş IŞİD’in ve eli kanlı şeriatçıların da kelle kesmesine; “omuzdan baş almak” aslında alafranga bir gelenek. Çok şükür bu hevesten çabuk vazgeçti.”

‘ÖTEKİ DAMADIN İHALARI DA YETMEZ’
“Savaşıyor görünsek de, Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız. Yoksa 4 milyon (?) Suriyeliyi ülkelerinin hangi parçasına göndereceğimizi şaşırırız. Zaten bir ülkeyi insanından, insanını da omuzları üstündeki başlarından, vücut bütünlüğüne zarar vermeden ayırmak mümkün değil. Buna ne öteki damadın İHA’ları elverişli, ne Amerikalıların F-35’leri ve ne de Rusların S-400’leri! Macron’la anlaşıp binlerce giyotin sipariş etmek, o giyotinleri İdlib’in M-4 yol güzergâhına dizmek, sonra da “rejim unsurlarını” yakalayıp tek tek kellelerini de omuzlarından almak gerekiyordu. İşin meşakkatini çok şükür çabuk fark etti. Zaten randevu vakti de gelmişti. Putin’le görüşmek için Moskova’ya uçtu.”

‘HEYETTE DAMAT EN ÖNDE’
“Oradaki manzarayı canlı yayınlarla ve dünyayla birlikte gördük, yaşadık. Hassas bazı ruhlar Reyiz’in kalabalık tayfasının ezik büzük, ayakta bekleşen hallerine bakıp üzülmüşler. O kuru kalabalığa ne gerek vardı diyenler oldu. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İ.Kalın zaten orada. Yetmedi İletişim Başkanı F. Altun. MİT Başkanı Hakan Fidan, Damat elbette en önde.”

‘ALLAH’LIK DIŞ POLİTİKA’
“Soran sorana: “Reyiz oraya yoksa parti başkanı olarak mı gitti? Ki hem AKP Sözcüsü Ömer Çelik de orada AKP Başkan Yardımcısı Mahir Ünal heyette?”
Bir de şu soru: “Bu zengin heyette ilaç için bir tek diplomat yok!”
Yok çünkü, “monşer” diye hepsi taburcu edildi. Yerlerine “ehveni şer” diye imam hatipliler dolduruldu. Çok da iyi oldu. Allah’lık bir dış politikayı monşerler eliyle yürütecek halimiz yoktu.”

‘BU BEDELİ NASIL ÖDEYECEĞİZ’
“Reyiz’den utanmaz, savcılardan korkmaz çevrelerin bir yakınması da şu: “Hava savunmasından yoksun, yurtdışına savaşmak için 10 bin Mehmetçik göndermenin bedelini onlarca şehit ile ödedik. Acaba Moskova’ya müzakereye giden ekipte deneyimli bir tek büyükelçinin bulunmayışının bedelini kim bilir ve nasıl ödeyeceğiz?”

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ