Politika
28 Temmuz 2020 ( 2999 görüntülenme )

Tepkiler Çığ Gibi 'Erdem Mafiş'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hafta sonu gerçekleşen 37. Olağan Kurultay sonrası partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Ayasofya'daki cuma hutbesinde isim vermeden Atatürk'e lanet okuyan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a sert tepki gösterdi.

‘ATATÜRK OLMASAYDI O CAMİLERDE EZAN OLMAZDI’
Kılıçdaroğlu ‘ Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı o camilerin hiçbirisinde ezan okunmazdı. Tarihi bilmeden, kin ve öfke ile belli koltuklara oturursanız, o koltuklara layık değilsiniz demektir” diyerek Erbaş’ı eleştirdi. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

‘İŞGALDEN KURTULUŞU KÖSTEKLEDİLER’
“Bizim en büyük ortak değerlerimiz Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarıdır. Bu ülkenin bağımsızlığı için şehit olan yüz binlerce kişi var. Onların bayraktarı ise Gazi Mustafa Kemal’dir. Liyakat sahibi herkes bilir bunu. İstanbul işgaldeyken İngiliz Muhipleri cemiyeti kuruluyor. Mustafa Kemal için idam fermanı çıkarıldı. Niye bağımsızlık için mücadele ediyorsun dediler. Rıfat Börekçi de Milli mücadelenin kahramanlarından biriydi O da tam tersi fetva verdi. “

‘SEN LİYAKAT YOK’
“Kin ve öfkeyle o koltuğa oturursanız, siz erdemli bir kişi değilsiniz ve o koltuğa layık değilsiniz. Çıkacaksınız öyle bir konuşma yapacaksınız ki sonra haddinizi aştığınızı fark edip ne söyleyeceğini şaşırıyorsun. Demek ki sen liyakatli değilsin.”

‘ATATÜRK OLMASAYDI, EZAN OLMAZDI’

“ Atatürk’ün 1923’te TBMM’nin açılışında yaptığı konuşmasına Mondros Mütarekesi’nden başladı. Türk adındaki her şeyi yakıp yıktılar. Ayasofya’ya sürekli haç asıp gözdağı vermeleriyle duygularımız incindi dedi Mustafa Kemal. Atatürk olmasaydı o camilerin hiçbirinde 5 vakit ezan olunmazdı bunu biliyor musun sen? “

NE OLMUŞTU
Ayasofya’nın tartışmalar eşliğinde 86 yıl sonra camiye dönüştürülmesinin ardından ilk cuma namazı kılındı. Cuma hutbesini Diyanet işleri Başkanı Erbaş okudu. Erbaş ‘vakfedileni çiğneyen lanete uğrar’ Cumhuriyeti kuranları işaret etti. Erdoğan da ‘tarihe ihanet, hukuka aykırı’ demişti.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ