ASAM Derneği tarafından İstanbul'da düzenlenen İslam Birliği Kongresi'nde yapılan şeriat devleti çağrısı Meclis gündemine taşındı. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya seslenerek sorumlular hakkında için soruşturma açılıp, açılmayacağını sordu.

ŞERİAT DEVLETİ ÇIĞLIKLARI ATILIYOR

Erkan Aydın, ASAM Derneği tarafından İstanbul'da düzenlenen İslam Birliği Kongresi'nde, Türkiye'de şeriat devletinin anayasasının hazırlandığını gündeme getirerek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya kritik sorular yöneltti. Aydın, Meclis Genel Kurulu'nda gündem dışı söz alarak, kısa adı ASSAM olan Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırma Merkezi Derneği tarafından 20 Aralık tarihinde İstanbul’da düzenlenen İslam Birliği Kongresi'nde Türkiye'de şeriat devleti kurulması çağrısında bulunulduğunu belirtti.

BORCU VAR, ŞERİAT ÇAĞRISI YAPANLARA PARA HARCIYOR

Aydın, "Kongreye destek veren resmi kuruluşlar arasında borcu katlanarak büyüyen Bursa Büyükşehir Belediyesi de yer alıyor. En pahalı suyu Bursalılar içiyor. En pahalı ulaşım ücretini Bursalılar ödüyor.Buna rağmen Bursa Büyükşehir Belediyesi ise parasını şeriat devleti ilan eden kongrelere para harcıyor" dedi. Meclis Genel Kurulu'ndan Bursalılara çağrıda bulunan Erkan Aydın, " Paranızın nereye gittiğini iyi görün ve hesabını sorun" dedi.

SORUŞTURMA AÇILACAK MI?

İçişleri Bakanına, Bursa Büyükşehir Belediyesinin toplantıya katkısının ne şekilde olduğunu soran Aydın, Bakan Soylu'dan şeriat devleti isteyen dernek ve toplantıya destek veren kurum ve kuruluşlar hakkında soruşturma açılıp açılmayacağı sorusuna da cevap istedi.

'Devlet ASRİKA, Başkent İSTANBUL, Dil ARAPÇA'


Geçtiğimiz gün İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Mehdi çıkışıyla gündeme gelen Adnan Tanrıverdi'nin ASSAM’ın bir organizasyonunda Başkenti İstanbul, resmi dili Arapça olarak öngörülen “İslam ülkeleri Konfederasyonu Anayasası'nın deklare edilmesini TBMM'ye taşıdı.

'İSLAM MODELİ ANAYASA'

Öztürk, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Adnan Tanrıverdi'nin başkanı olduğu Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırma Merkezi Derneği (ASSAM) tarafından İstanbul'da düzenlenen Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi'nde “İslam ülkeleri Konfederasyonu Anayasası” modeli hazırlandığını ve söz konusu modeli şöyle açıkladı:

‘ASRİKA, BAŞKENT İSTANBUL, RESMİ DİL ARAPÇA’

‘Devletin adı ve şekli: ASRİKA ( Asya-Afrika) İslam Devletler Birliğidir. ASRİKA İslam Devletler Birliği Konfederal Cumhuriyettir. ASRİKA İslam Devletler Birliği, kuvvetler ayrılığı sistemi uygulanır ve başkanlık sistemi ile yönetilir. Başkenti İstanbul, resmi dili Arapçadır.’ şeklinde olduğunu belirtti. Yasin Öztürk önergesinde şu ifadeleri kullandı:

‘THY, ASELSAN, HAVELSAN, BELEDİYELER DESTEKLİ KONGRE’

“19-20 Aralık 2019 tarihlerinde, Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırma Merkezi Derneği (ASSAM) tarafından ASRİKA Ortak Savunma Sanayi Üretimi konulu 3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi İstanbul’da toplanmıştır. Kongre, ASSAM’ın organizasyonu, Üsküdar ve Dumlupınar Üniversitelerinin iştiraki; THY, MKEK, ASELSAN, TAİ, HAVELSAN, Bursa Büyükşehir, Bahçelievler, Beyoğlu, Esenler, Sancaktepe ve Sultangazi ilçe Belediyelerinin desteği ile yapılmıştır.”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ