Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda (RTÜK) alınan kararla Halk TV ve TELE 1'e 5 gün yayın durdurma cezası verilmesine tepki gösterdi. Selçuk Özdağ'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

‘DEMOKRASİ KÖLE-EFENDİ NİZAMI DEĞİL'
"Halk tv ve Tele 1 televizyonlarının 5’er gün karartılması, Türkiye’yi dışarı kapatmaktır, bir noktada demokrasiye ara vermektir. Demokrasi bir köleler efendiler nizamı değildir. Farklı fikirlerin, barış içerisinde rekabet ettiği rejimlerdir. Türkiye’nin her düşünceye, her fikre, her bakış açısına ihtiyacı var. Ülkelerin gerçek zenginliği ;fikir, düşünce ve basın özgürlüğü zenginliğidir.”

‘KOALİSYON HÜKÜMETİ, ÖZGÜVENİNİ KAYBETTİ’
“Farklı düşüncelerden korkmak, aslında fikir ve düşüncesine itimat etmemekten kaynaklanan bir durumdur. İktidar(koalisyon hükümeti) özgüvenini kaybetmiştir. Toplumsal talepleri yerine getirememektedir. Bu durum kaybetmesine vesile olmakta, kaybettikçe de farklı fikirlerden korkmaya başlamaktadır.”

‘İKTİDARI KAYBETME KORKUSU SARDI’

“İktidar, farklı fikirlerden, düşüncelerden, eleştirilmekten, muhalefetten korkuyor. Savunacak, övünecek bir icraatı kalmadı. Kaybetme korkusu yasakçılık olarak tezahür ediyor. Yıllarca tek parti CHP’ sini eleştirdiler. Bugün CHP çoğulculuk derken, iktidar her gün biraz daha demokrasinin, basın özgürlüğünün uzağına savruluyor. Kaybettikçe sertleşiyorlar, sertleştikçe de daha çok kaybedeceklerdir.”

‘DEMOKRASİ VE HUKUKTAN ASLA TAVİZ VERİLEMEZ’
“Demokrasiden, hukukun üstünlüğünden asla taviz vermemeliyiz. Barışın yolu her düşünceye(şiddeti övmeyen, şiddete bulaşmayan) kendisini ifade etmek imkanının verilmesidir. Demokratik kanalların açık tutulmasıdır.”

NE OLMUŞTU

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Halk TV ve TELE1'e 5 gün kapatma cezası verdi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda (RTÜK) alınan kararla Halk TV ve TELE 1'e 5 gün yayın durdurma cezası verildi. Program durdurma yerine yayın cezası verilmesi nedeniyle iki televizyon kanalının ekranlarının beş gün kararacağı bildirildi.

‘RTÜK TARİHİNDE EN AĞIR CEZA, EKRAN KARATMA’
RTÜK’ün belirleyeceği tarihler arasında 5 gün boyunca bu televizyonların ekranları karartılacak. Genel yayın türünde, ulusal düzeyde yayın yapan kanallara mevcut yasa kapsamında RTÜK tarihinde ilk kez ekran karartma cezası uygulanacak.

Kaynak: Ajanslar/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ