İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Sözcü gazetesinin yazarları ve yöneticilerine verilen cezaya tepki gösterdi. Açıklama şöyle;

‘HERKES FETÖCÜ AKP HARİÇ'

"Sözcü Gazetesi, bugünkü iktidar FETÖ'yle ortaklık yaparken, tehlikeyi görmüş ve manşetleriyle hep uyarmıştı. Çaycıyı-çorbacıyı FETÖ'cü diye toplayıp cezaevine atan iktidar ve kontrolü altındaki yargı sistemi, muhalif tüm seslere aynı suçlamayı yöneltti. Dikkat buyrun; Ak Parti iktidarının, bugünkü ortağı dahil, FETÖ'cülükle suçlamadığı siyasi parti kalmadı.

‘ARAŞTIRMA ÖNEGELERİMİZİ DÜŞÜRDÜLER’

“FETÖ'yü devlete yerleştiren, atamalarını yapan, rütbeleri veren, ihaleleri yağdıran iktidar, kendi sorumluluğunu perdelemek için, hep başkalarını suçladı. FETÖ'yle mücadele ettiğini iddia eden aynı iktidar, İYİ Parti'nin TBMM'de verdiği araştırma önergelerini ise ortağıyla birlikte hep reddetti. Bu işin aslı nedir araştırılsın diyenleri bile FETÖ'cülükle suçladı”.

‘BU ÇAMUR SÖZCÜ’YE YAPIŞMAZ’

“Sözcü Gazetesi'nin yöneticilerine, Emin Çölaşan'a, Necati Doğru'ya FETÖ'cülük suçlaması yapışmaz. Ama yıllarını bu örgütle mücadeleye vakfetmiş gazetecilere, bu suçlamayla ceza vermek, bu iktidarın siciline bir leke olarak çıkmamak üzere yapışır."

KARAR AÇIKLANDI: SÖZCÜ YAZARLARINA HAPİS

Sözcü gazetesi yönetici, yazar ve çalışanlarının, “FETÖ’nün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla beraber bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlamasıyla yargılandıkları dava karar açıklandı. Gazeteci- Yazar Necati Doğru ve Emin Çölaşan 3 yıl 6 ay 15 gün, yargılanan diğer isimler ise çeşitli oranlarda hapis cezasına çarptırıldı.

DURUŞMA BAŞILIYOR


İstanbul 37.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Emin Çölaşan ve muhabir Gökmen Ulu Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken; diğerler sanıklar ise duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşma savcısı, daha önce verdiği esas hakkındaki mütalaayı tekrar etti.

ÇÖLAŞAN: ‘BOŞ BİR DAVA’
Mahkeme heyeti sanıklara son sözlerini sordu. İlk olarak Emin Çölaşan söz aldı. Çölaşan, haklarında açılan davanın boş bir dava olduğuna dikkat çekerek, “Aleyhimize ne belge ne tanık vardır. Lafı uzatmadan beraatimi istiyorum” dedi.

DOĞRU: ‘DİN VE ALLAH TÜCCARLARI’
Necati Doğru ise son sözlerinde, “Benimle ilgili olarak bilerek ve isteyerek FETÖ’cü örgüte yardım iddiasını kanıtlayacak belge somut olarak yoktur. Din ve Allah tüccarı insanlarla bir arada olmamız mümkün değil” diye konuştu.

GÖKMEN ULU: ‘ADALET İSTİYORUM’

Kararını açıklayan mahkeme heyeti Emin Çölaşan’a ve Necati Doğru’ya 3 yıl 6 ay 15 gün, Metin Yılmaz’a 3 yıl 4 ay, sozcu.com.tr Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin’e 3 yıl 4 ay, sozcu.com.tr Haber Koordinatörü Yücel Arı’ya 2 yıl 1 ay, Gökmen Ulu’ya 2 yıl 1 ay, gazetenin muhasebe görevlisi Yonca Yücekaleli’ye 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Mahkeme Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay’ın dosyası ise ayrıldı. Mahkeme, Sözcü gazetesi eski çalışanı Mediha Olgun'un ise beraatına hükmetti.

Kaynak:Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ