Sözcü Gazetesi’nin yaptığı tarafsız gazeteciliğin yargılandığı davada verilen cezalara tepkiler sürüyor. Duayen gazeteci Uğur Dündar, mahkemenin kararından sonra şu ifadelerle tepkisini dile getirdi;

‘HERKES GERÇEĞİ BİLİYOR’

* Bu leke Sözcü’nün sahibi yönetici ve yazarlarına asla yapışmaz. Çünkü toplum vicdanı kimlerin FETÖ’cü, kemlerin de katıksız Atatürkçü ve yurtsever olduğunu çok iyi biliyor! Toplum vicdanının kararı temyiz edilemez! O halde yaşasın Sözcü, yaşasın halkın gerçekleri öğrenme hakkı!

‘DOĞRUYUZ’

Usta gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil ise tepkisini şu sözlerle ifade etti; * Doğru'yuz, adımız gibi Emin'iz… Gerisi vız gelir tırıs gider.”

İNCE: ‘NE İSTEDİNİZ DE VERMEDİK DİYENLER KİM’


Öte yanda verilen cezaların muhalefeti susturmak için sopa olarak kullanıldığını vurgulayan diyen İnce, "Yargı CHP'li Muharrem İnce, Sözcü gazetesi çalışanlarına gelen cezalara Twitter hesabından tepki gösterdi. 'Ne istediniz de vermedik diyenlerin' intikam aracı olmuştur. Bu karar FETÖ ile mücadeleye değil FETÖ davalarını sulandırmaya hizmet eder" ifadelerini kullandı. Kaynak: CHP'li Muharrem İnce'den Sözcü gazetesi çalışanlarına ceza yağmasına tepki!

NELER YAŞANDI

İstanbul 37.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen bugünkü duruşmaya, tutuksuz yargılanan Emin Çölaşan ve muhabir Gökmen Ulu Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken; diğerler sanıklar ise duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşma savcısı, daha önce verdiği esas hakkındaki mütalaayı tekrar etti.

ÇÖLAŞAN: ‘BOŞ BİR DAVA’
Mahkeme heyeti sanıklara son sözlerini sordu. İlk olarak Emin Çölaşan söz aldı. Çölaşan, haklarında açılan davanın boş bir dava olduğuna dikkat çekerek, “Aleyhimize ne belge ne tanık vardır. Lafı uzatmadan beraatimi istiyorum” dedi.

DOĞRU: ‘DİN VE ALLAH TÜCCARLARI’

Necati Doğru ise son sözlerinde, “Benimle ilgili olarak bilerek ve isteyerek FETÖ’cü örgüte yardım iddiasını kanıtlayacak belge somut olarak yoktur. Din ve Allah tüccarı insanlarla bir arada olmamız mümkün değil” diye konuştu.

GÖKMEN ULU: ‘ADALET İSTİYORUM’

Gökmen Ulu da haklarındaki dayanıksız iftiraların çürütüldüğünü belirterek, “Hukuka aykırı suçlama ile mağdur edildik. Bir an önce adaletin tecelli etmesini, beraatimi istiyorum” ifadelerini kullandı. Yargılanan diğer isimlerde beraatlerini talep etti. Son sözlerinden ardından mahkeme heyeti karar için 1 saatlik ara verdi.

SÖZCÜ YAZARLARINA HAPİS

Kararını açıklayan mahkeme heyeti Emin Çölaşan’a ve Necati Doğru’ya 3 yıl 6 ay 15 gün, Metin Yılmaz’a 3 yıl 4 ay, sozcu.com.tr Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin’e 3 yıl 4 ay, sozcu.com.tr Haber Koordinatörü Yücel Arı’ya 2 yıl 1 ay, Gökmen Ulu’ya 2 yıl 1 ay, gazetenin muhasebe görevlisi Yonca Yücekaleli’ye 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Mahkeme Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay’ın dosyası ise ayrıldı. Mahkeme, Sözcü gazetesi eski çalışanı Mediha Olgun'un ise beraatına hükmetti.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ