2871 görüntülenme27 Mayıs 2020
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, sosyal medyada hakkında tehdit ve hakaret içeren paylaşımlar için suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Öte yanda Gazeteci İsmail Saymaz RTÜK Başkanını ‘Başta Halk TV olmak üzere eleştirel yayın yapılan kanallardaki, suç niteliğinde olmayan ifadeleri bile hukuku eğip bükerek cezalandıran RTÜK’ün zehir hafiye başkanı, Ülke TV’de komşularını öldürme planı yapanlar söz konusu olunca “rapor” alıyor.” diyerek eleştirmişti.

RTÜK Başkanı Şahin, Twitter hesabından "Sosyal medya; hakaret, küfür ve tehdit yeri değildir" notuyla paylaştığı mesajda şu ifadeleri kullandı:
‘TEK TEK İNCELEDİM’
"Şahsıma ve Üst Kurulumuza gerek sosyal medyadan gerekse başka mecralardan yapılan hakaret ve tehditlerle alakalı tüm mesajlar ve paylaşımlar tek tek incelenmiş olup suç teşkil edenler ve mesaj sahipleri hakkında Cumhuriyet Savcılıkları nezdinde yasal işlem başlatılmıştır."

ÜLKE TV’DEKİ TEHDİTLERE ‘ÖNEMLİ DEĞİL’ DEMİŞTİ
Öte yanda Ülke Tv’de yayınlanan "Sevda Noyan’ın ölüm listesi" gündeme gelmediği için eleştirilen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin kendini savundu. Hiçbir kanal arasında ayrımcılık yapmadığını savunan Başkan Şahin, sonraki toplantılar için haklarında rapor hazırlanacağını söylediği Ülke TV ve Sevda Noyan için "Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Çok büyütülecek bir konu değil" demiş ve şu açıklamayı yapmıştı;

‘TALİHSİZ BİR YAYIN’

* Ülke TV'de benim açımdan talihsiz diyebileceğim bir açıklama yapıldı. Komşuları ile ilgili bir söylemde bulundu. Tabii burada güzel olan ve bizi sevindiren olay şu: İlgili televizyon kuruluşu hemen bir açıklama yaptı. Böyle bir söyleme katılmadıklarını, darbeyi kınamanın ve lanetlemenin ötesindeki söylemlerin asla ve asla altında imzalarının olmayacağını söylediler.

‘MODERATÖR ZATEN ÖZÜR DİLEDİ’
* Yayıncılık tarafından ve üst kurul tarafından baktığımız zaman bu bizim için sevindirici bir olay. Bunun da moderatörlüğünü yapan Esra Hanım'la ilgili de bir açıklama yapıldı. Esra Hanım'ın kendisi tarafından da bir açıklama yapıldı. Kendisinin o an müdahale edebileceği ama etmeme gafletinde bulunduğu gibi, özür mahiyetinde bir açıklama yapıldı. Bunlar yayıncılık anlamında güzel gelişmeler. Bizi sevindiren ve elimizi rahatlatan gelişmeler.

‘CEZALANDIRMAK POZİSYONUNDA DEĞİLİZ’
* Ülke TV ile ilgili raporlar üst kurula gelecek. Ancak verilecek bir müeyyide varsa, bu müeyyidenin bir darbe sevicilerini, darbeyi övenleri sevindiren ve onları gülümseten bir ceza olmaması gerektiğini düşünüyorum. Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Çok büyütülecek bir konu değil.”

SAYMAZ'DAN TEPKİ: 'ZEHİR HAFİYE'
Gazeteci İsmail Saymaz'ın söz konusu duruma sosyal medyadan tepki gösterdi. İsmail Saymaz, tepkisini şu ifadelerle dile getirmişti;
"Başta Halk TV olmak üzere eleştirel yayın yapılan kanallardaki, suç niteliğinde olmayan ifadeleri bile hukuku eğip bükerek cezalandıran RTÜK’ün zehir hafiye başkanı, Ülke TV’de komşularını öldürme planı yapanlar söz konusu olunca “rapor” alıyor.”

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ