Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacıların her bayram ülkelerine gittikten sonra dönmeleri tartışma konusu olmaya devam ediyor. Kurban Bayramı öncesi Suriyeli sığınmacıların sınırdan geçişleri başlarken, son açıklanan rakamlara göre bayram tatili için sınırı geçen Suriyelilerin sayısı 10 bin 200’ü buldu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, geçici koruma statüsünde bulunan ve bayramda ülkelerine giden Suriyelilerin sığınmacı statüsünden çıkarılarak yapılan yardımların kesilmesi gerektiğini söyledi. Tanal, “Şartlar düzeldi diye bayramda vatanlarına dönmeleri halinde artık korumadan yararlanamaz” dedi.CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

‘BAYRAM TATİLİ YAPABİLİYORSA ARTIK SIĞINMACI OLMAZ’

“Suriye’den kaçıp kendi rızasıyla bayram için ziyaret için veya tatil için Suriye’ye dönen sığınmacılar artık uluslararası geçici koruma statüsünde yararlanamaz. Bu kişilerin Suriye’den, Türkiye’ye geri dönmeleri halinde yapılan tüm sosyal yardımlar kesilmelidir.”

‘SIĞINMACI STATÜSÜNDEN YARARLANAMAZ’
“Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu Mad.91 ‘e göre ülkesinde ayrılmaya zorlanmış, ayrıldığı ülkeye geri dönemeyen acil ve geçici koruma bulmak amacıyla kitlesel olarak sınırlarımıza gelen yabancılar geçici korumaya alınır. Şartlar düzeldi diye bayramda vatanlarına dönmeleri halinde artık korumadan yararlanamaz!”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ