YÖK tarafından Marmara Üniversitesi’ne devredilen İstanbul Şehir Üniversite’nden karar sonrası ilk açıklama geldi.

‘KAMU VİCDANI’

Danıştay kararı açıklanmadan mal varlığı haczedilen ve talimatla kampüs arazisi alınan Şehir Üniversitesi “Hakkın ve adaletin yerine bulacağına inanıyor, yaşanan mağduriyeti kamu vicdanına ve mülkün asıl sahibine havale ediyoruz” açıklaması yaptı.

‘HERKES MAĞDUR EDİLDİ’

İstanbul Şehir Üniversitesi’nden yapılan açıklamada “İstanbul Şehir Üniversitesi önce gelirlerine haciz konularak işleyemez hale getirilmiş, ardından 19.12.2019 tarihinde hami üniversiteye devredilmiştir. Bu süreçte üniversitenin öğrencileri, öğretim elemanları, çalışanları, mezunlar ve velileri mağdur edilmiş, paydaşları, bağışçıları ve mensuplarının ihlal edilmişti” ifadeleri kullanıldı. Kararın hukuksuz olduğunun vurgulandığı metinde, dikkat çeken şu sözler de yer aldı:

‘BUGÜNLER DE GELİR GEÇER’


“Bugünler gelip geçtiğinde kardeşlerimizle, komşularımızla, dostlarımızla, çocuklarımızla birbirimizin yüzüne bakacağız. O gün alnımızın açık, yüzümüzün ak olması her türlü maddi kazanımın ve çıkarın üstündedir. Hakkın ve adaletin yerine bulacağına inanıyor, yaşanan mağduriyeti kamu vicdanına ve mülkün asıl sahibine havale ediyoruz.”

NE OLMUŞTU?
Mahkeme kararı beklenmeden arazisine el konulan Şehir Üniversitesi’ne dün kayyum atanmıştı. YÖK, Şehir Üniversitesi’nin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesi’ne devredildiğini açıklamıştı. YÖK’ten yapılan açıklamada “Öğrencilerin mağduriyet yaşamaması hususunda azami dikkat ve hassasiyet gösterilecek” ifadesi kullanırken YÖK’ün, Şehir Üniversitesi’nin arazisine Yargıtay kararı beklenmeden el konulmasından sonra harekete geçmesi dikkat çekmişti.

‘FAALİYETLERİ DURDURULMUŞTUR’

YÖK) yapılan açıklamada “Üniversitenin mevcut mali durumunun eğitim öğretim faaliyetini sürdürülemeyecek hale getirdiği; öğrencilerin, akademik ve idari personelin mağduriyetini büyüteceği ve eğitim-öğretim faaliyetlerinin aksamasının artık kaçınılmaz hale geldiği anlaşıldığından. Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 25/d-3 maddesi uyarınca İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ‘Faaliyet İzninin Geçici Olarak Durdurulması’na ve idaresinin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesi’ne devrine karar verilmiştir” denilmişti.

Kaynak: gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ