Ülkücü Mustafa Erol’un 1977 yılında düzenlenen bombalı saldırıda şehit edilmesinden sorumlu olan Ozan Ceyhun’un Viyana Büyükelçiliği görevinde atanmasına tepkiler sürerken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Başdanışmanı Hüseyin Sözlü’nün Ceyhun ile birlikte çekilen görüntüleri yeniden gündeme geldi.

BAHÇELİ’YE TEPKİ

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katil zanlısı Ozan Ceyhun’u Büyükelçi olarak atamasına tepkiler sürüyor. Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu konuyu köşesine taşıdı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin neden bu atamaya sessiz kaldığını sordu. Yazı şöyle;

‘SİYASET KULİSİNDE BAHÇELİ İLK SIRADA’

“Siyasi kulislerde yaşanan tepkilere siyasetçiler açısından bakarsak; 1. sırada MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli var…Bahçeli sanırsınız ki bir icraatı ya da açıklaması ile birinci sırayı kaptı. Hayır, sessiz kalarak milyonlarca ülkücünün feryatlarını işitmeyerek, tepkilerini görmeyerek ve konuşmayarak siyaset kulisinin 1.'si oldu…Alman vatandaşı Ozan Ceyhun'un Türkiye'nin Avusturya büyükelçisi olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanmasına Bahçeli neden tepkisiz kaldı.”

KİM BU OZAN CEYHUN?

“Türkiye İşçi Partili, Türkiye Yazarlar Sendikası yöneticiliği yapan yazar Demirtaş Ceyhun'un oğludur.1980 darbesinin ardından Viyana'ya gittikten sonra yasa dışı örgüte üye olmaktan dolayı hakkında soruşturma açılan Ceyhun, 2. Dev-Yol davasında, Dev-Yol üyesi olmak ve adam öldürmek suçundan idam ile yargılandı. 1987 yılında pasaportuna el konuldu.Ozan Ceyhun 1992 yılında kendi isteği ile Türk vatandaşlığından çıkarak Alman vatandaşlığına geçti.1998 ile 2000 yılları arasında Yeşiller Partisi, ardında SPD milletvekili olarak Avrupa Parlamentosu'nda görev alan Ceyhun, daha sonra AKP'de danışmanlık yaptı.

İYİ Parti dedi ki;

- Dönemin silahlı sol örgüt militanı Ozan Ceyhun, 1 Mart 1977'de ülkücü Mustafa Erol'u şehit etmiştir.- Avusturya Viyana'ya firar etmiş sonra da Almanya'ya sığınmış bir teröristtir.- Alman Yeşiller Partisi'nde Ermeni Soykırımı'nın savunuculuğuna yeltenmiştir.- Türk Devletini ve Türk Milletini soykırımcı kabul eden bir şahsi nasıl büyükelçi olarak atamış, devletin namusunu ve sırlarını böyle bir kişiye nasıl emanet etmiştir?

‘PROTESTO EDİYORUZ’
- Türk Dış Politikasını Ülkücü katillerine bırakması kabul edebileceğimiz bir husus değildir.- Bunu içine sindiremeyenlerin (Devlet Bahçeli ve MHP) derin bir sessizliğe bürünmeleri de anlaşılabilir değildir.- İYİ Parti olarak yapılan bu atamayı şiddetle protesto ediyoruz.”

CHP sözcüsü Faik Öztrak dedi ki;
- "Bir de kendisinin bundan önce Prag'a atanan büyükelçi Egemen Bağış'ın da yakın dostu olduğu söyleniyor. Herhalde orada canları sıkılmasın diye birbirlerine yakın olan yerlere gönderildiler herhalde. Tavla oynarlar.- İthal bir takım isimlerle gerçekten Türk diplomasına ciddi zararlar veriliyor."

MHP eski milletvekili Şefkat Çetin dedi ki;
- "Hedeflenen neydi, ortaya çıkan ne? Olumsuzluklar ve uygulamalardaki pervasızlık, büyükelçi görevlendirmeleri, tepki umursamazlığı, denge-denetimsiz ve liyakatsiz kadrolar, yaşananların sorumlusu kim?"

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın dedi ki;
- "Ülkücü Şehit Mustafa Erol'un katilini ve Türk milletine 'soykırımcı' iftirasını tasarı hazırlayarak atıp, ihanet eden birini, Türk milletini ve Türk devletini temsil makamına atamak, nasıl bir gaflettir? Bu atamaya imza atanları millet ve tarih affetmeyecektir."

‘BAHÇELİ NEDEN KORKUYOR’

“AKP yandaşı MHP'den "tık" yok…Ülkücü katili denilen, Alman vatandaşı olan, sözde Ermeni soykırımını kabul eden Ozan Ceyhun'un Viyana büyükelçisi olarak atanması demek ki Devlet Bahçeli'yi hiç rahatsız etmiyor. Sosyal medyada Bahçeli'ye yönelik tepkiler siyasi kulislerde 1. olmasına yol açtı. Bahçeli'ye soruyorum:- Erdoğan'dan mı korkuyorsunuz?- Cumhur İttifakı dağılır diye mi korkuyorsunuz?- Tepki gösterip, karşılığını almamaktan mı korkuyorsunuz?”

Ozan Ceyhun, 2002 yılında Türkiye'ye dönerken, 7 Haziran 2015 seçimlerinde AKP'den İzmir 1. Bölge, 5. Sıradan milletvekili adayı oldu. Ceyhun milletvekili seçilemezken, Recep Tayyip Erdoğan'a danışman olarak atandı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gece Resmi Gazete'de yayımladığı kararla, Ozan Ceyhun'u Avusturya'nın başkenti Viyana'ya büyükelçisi olarak atadı. Ceyhun'un ikinci evliliğinde nikah şahitliğini de Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı.

Kaynak: Yeniçağ/ Orhan UĞUROĞLU

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ