Sağlık
25 Ekim 2020 ( 7282 görüntülenme )

Tepki Var '10 Katı'

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Habertürk kanalında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘ikinci zirve yaşanıyor’ sözlerinin ‘ikinci dalga’ anlamına gelip gelmediğini hakkında görüşlerini paylaştı.

‘İL BAZINDA SALGIN KONTROLDEN ÇIKTI'
Ceyhan, salgında artış yaşanmasına rağmen hala ikinci dalgaya geçilmediğini, birinci dalganın bitmediğini savundu. Ceyhan, "İl Hıfzısıhha Kurulu kararıyla bu salgını kontrol etme dönemi geçti artık. Şu anda bütün Türkiye genelinde uygulanacak tedbirlere ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı. Prof. Ceyhan şöyle devam etti;

‘VAKA SAYILARINDA ARTIŞLAR SÜRECEK’
“Tam anlamıyla ikinci dalga dememiz için önce salgının birinci dalgasının bitmesi lazım. Dünyada bu işin kontrol altına alınması lazım. Şu anda birinci dalgadaki artış dalgalarından birini yaşıyoruz. Bu böyle devam ederse işimiz gerçekten kolay değil. Bu tedbirler düzeyinde ve halkın uyumu bu düzeyde olursa hiç şüpheniz olmasın, daha 3. artış dönemi göreceğiz, 4. artış dönemi göreceğiz”

‘TÜRKİYE GENELİNDE TEDBİR ALINMALI’
*Bir şehirde artarken siz eğer o şehri korumaya almalısınız. Artık tek merkezli bir salgın değil. Aynı anda İstanbul ağırlığı çekiyor şu anda ama İzmir de artmaya başladı. Bursa, Balıkesir de artıyor. Emin olun Ankara da artacak. Ta ki toplumsal bağışıklık gelişinceye kadar. Burada önemli olan artık ilk dönemdeki bir ilde alınacak önlemlerle, İl Hıfzısıhha Kurulu kararıyla bu salgını kontrol etme dönemi geçti artık.Şu anda bütün Türkiye genelinde, Türkiye’nin her noktasında uygulanacak tedbirlere ihtiyacımız var.”

‘GÜNLÜK VAKA SAYISI EN AZ 10 KATI”
*Sadece bakanlığın açıklamalarından şu anda vakaların yüzde 20’si belirtili seyrediyor. Yüzde 20’nin yüzde 10’u yoğun bakım ihtiyacı hissediyor. Demek ki yüzde 20’si kadarı semptomlu seyrediyor. O halde bunun tek semptomu olanları içerdiğini kabul etsek de bu 2 bin rakamının, bunun en az 5 katı kadar tespit edilen vaka olması lazım. Keşke bu kadarla kalsa iyi ama bütün ülkelerin bir kat sayısı var. Bakanlığın açıklamasına göre Türkiye’de 20 bin aktif vaka sayısı varken yapılan taramada 10 binde 26 bulduk dedi. 10 binde 26’yı Türkiye nüfusuyla çarparsanız 215 bin gibi bir rakam çıkar. Demek ki biz saptadığımız aktif vaka sayısının 10 katı kadar kişinin virüsü pozitif olduğunu bulmuşuz.”

‘POZİTİF KİŞİ SAYISI OLDUKÇA YÜKSEK İNSANLARIMIZ FARKINDA DEĞİL’
“ En iyi test yapan ülke bile yüzde 10’unu bulabiliyor. Gerçekten pozitif olan kişi sayısı oldukça yüksektir.50 bin ile 100 bin arasında bir yerde olabilir Türkiye’nin sayısı. İnsanların boşvermişliğini ona bağlıyorum. İnsanlar bu virüs yükünün farkında değil.”

TÜRKİYE'DE SON DURUM
Öte yanda Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı tabloya göre, son 24 saatte 2 bin 91 yeni hasta tespit edilirken toplam hasta sayısı 359 bin 784'e çıktı. 69 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle beraber can kaybı 9 bin 727'ye yükseldi.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ