AKP Burdur Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, Burdur Şeker Fabrikasının Özelleştirme İptali ile ilgili açıklamada bulundu. Özelleştirme iptalinin Cumhurbaşkanı’nın onaylaması ile resmileştiğini belirten Özçelik, “Burdur, Yozgat, Ilgın Şeker Fabrikaları’nda, özelleştirmeden ihaleyi alan firmalar süre uzatımı sonrasında da teminat mektuplarını Özelleştirme Kurulu’na veremedikleri için ihale iptal edildi” dedi.

“BURDUR ŞEKER FABRİKASI ÜRETİME DEVAM EDECEK”

Burdur Şeker Fabrikası’nda yeni sezon için tüm bakımlarının yapıldığını ve üretime devam edeceğinin belirten Bayram Özçelik, “Burdur Şeker Fabrikamız, Burdur’umuzun ekonomik lokomotiflerinden olup, bu süreç sonrasında da yeniden pancar kotaları çerçevesinde önümüzdeki yıllarda da kampanyalarda çalışmaya devam edecek. Burdur’daki ve komşu illerimizin ilçelerindeki pancar üreticilerimizin pancarlarını işlemeye devam edecek” diye konuştu.

ILGIN ŞEKER FABRİKASININ DA SATIŞI İPTAL EDİLDİ

Konya Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yusuf Yazır, özelleştirilme ihalesi kapsamında, Ilgın Şeker Fabrikası'nın 636 milyona Alteks Tekstil Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye satışının iptal edildiğini belirtti. Satın alan firma tarafından satış işlemlerinin gerçekleştirilmemesi üzerine satışın iptal olduğunu kaydeden Yazır, çiftçinin bu durumdan mutlu olduğu ve artık muhataplarının Türk Şeker Fabrikaları olduğunu söyledi.

SATIŞ İŞLEMİNİ TAMAMLAYAMADILAR

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'ye ait 25 şeker fabrikasından 14'ü, özelleştirilme kapsamında, nisan ayında ihaleye çıkarıldı. 2017- 2018 pancar alım ve işleme döneminde 33 milyon lira kar elde edilen Ilgın Şeker Fabrikası, 636 milyona Alteks Tekstil Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından satın alındı. Alteks Tekstil'in satış işlemlerini gerçekleştirmemesi üzerine satış iptal edildi.

KAR EDEN BİR FABRİKA

Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yusuf Yazır, 33 milyon kar elde eden fabrikanın özelleştirilmesine baştan itibaren karşı olduklarını ve sonuçta satışın gerçekleşmemesinin sevindirici olduğunu belirtti. Yazır, Ilgın Şeker Fabrikası'nın, 2017- 2018 pancar alım ve işleme döneminde, 201 bin dekarlık alanda 53 bin üreticiye pancar ekimi yaptırdığını, kampanya döneminde de 1 milyon 455 bin ton pancar işlettiğini söyledi.

ÜRETİCİ MEMNUN

Bu kampanya sürecinde 140 bin ton şeker üretiminin gerçekleştirildiğini dile getiren Yazır, Ilgın Şeker Fabrikası'nın günlük 8 bin 500 ton kurulu kapasiteye sahip olduğunu kaydetti. Satışın iptal olmasının ardından artık çiftçinin muhatabının yeniden Türk Şeker Fabrikaları olduğunu hatırlatan Yusuf Yazır, kararın zamanlamasının da yerinde olduğunu, belirsizlik sona erdiği için gelecek yılın Ekim sözleşmelerinin de aksamadan yapılabilecek olmasının üreticiyi ferahlattığını, bölge üreticisinin de rahat nefes aldığını söyledi.

Kaynak: Yeniçağ/ milli gazete

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ