3510 görüntülenme09 Haziran 2020
AKP İstanbul Milletvekili Mücahit Arınç, Demokrasi ve Atılım Partisi'ni kuran Ali Babacan'a dair açıklamada bulundu. Arınç, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan'a partileşme öncesinde yaptığı teklife dair konuştu.

ERDOĞAN ‘AKP'DEN AYRILMA' 
AKP İstanbul Milletvekili Mücahit Arınç, katıldığı programda Ali Babacan ile ilgili dikkat çeken bir detay paylaştı. Arınç, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Ali Babacan'a devam etmesi yolunda telkinlerde bulundu. Kendisine beraber devam edilmesi yönünde çağrılar yapıldı. Benim bildiğim kadarıyla başdanışmanlık konuşuldu. Partide kalması ve hizmet etmesi kendisine teklif edildi. Fakat Babacan farklı bir karar aldı. Bu kararına saygı duyup bundan sonrasını göreceğiz" dedi.

AKP’Yİ ELEŞTİRMİŞTİ: ‘ÇOK CİDDİ BİR EKONOMİK KRİZ’
Ali Babacan Gazeteci Kemal Öztürk’ün Youtube kanalına konuk olmuş koronavirüs nedeniyle büyük bir ekonomik krizin yaşanacağını söylemişti. Ali Babacan, “koronavirüs krizinin sağlık kısmı bittiğinde çok ciddi bir ekonomik krizle yüzleşeceğiz. İşsizlik rakamlarının geleceği boyutu açıklamaya korkuyorum” diyerek ekonomide gidişatın ağır olduğunu ileri sürmüştü. Babacan,

EN AZ 20 MİLYAR DOLARA İHTİYAÇ VAR
“Türkiye’de maalesef ekonomik tablo son yıllarda gittikçe bozuluyordu, bütçe açığı artıyordu. Maalesef Türkiye bu zayıf bünyeyle bu koronavirüs salgınına yakalandı. Açıklanan tedbir paketleri çok çok küçük. Türkiye’nin bu krizi düzgün atlatabilmesi için en az 20 milyar dolarlık bir döviz kaynağına ihtiyacı var. Aksi hâlde maliyeti çok yüksek olur. Maliyeti, hem durgunluktur hem işsizliktir, yoksulluktur.”

KARŞILIKSIZ PARA BASARSANIZ PARANIN DEĞERİ DÜŞER
Koronavirüs krizi nedeniyle dünyadaki bir çok önemli ekonomistle görüştüm kısa sürede sorunlar çözülmez, uzun vadeli bir kriz beklentisi var. Türkiye de gerekli tedbirleri almazsa çok ciddi sıkıntılar yaşar. Bu tarz durumlarda doğrudan destek gerekir. Ciddi bir ekonomik durgunluk olacak. Kur niye artıyor diye soruyorlar. Karşılıksız para basarsanız, o paranın değeri düşer.” Diyerek uyarmıştı.

Kaynak: Ajanslar/ Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ