Politika
17 Kasım 2020 ( 9003 görüntülenme )

Tedbir Tamam 'Saat Karışık'

Korona virüs salgınında hasta sayısı son günlerde rekor üstüne rekor kırılırken, bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplantısında Bilim Kurulu’nda alınan tavsiye kararları görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısında alınan kararları açıkladı.

AKŞAM SAAT 22.00 İLE SABAH SAAT 10.00 ARASI SOKAĞA ÇIKMAK YASAK
Açıklanan yeni tedbirlere göre, hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bu duruma göre, akşam saat 20.00 ile sabah saat 10.00 arasında sokağa çıkılamayacak.

RESTORAN KAFE SADECE PAKET SERVİS
Restoran ve kafeler sadece paket servisle hizmet verecek. Okullar eğitime yıl sonuna kadar online olarak devam edecek. 65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek. Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

‘MASKE MESAFE TEMİZLİK, BU DALGAYI ATLATACAĞIZ’
“Şimdiye kadar 1 milyon 300 bin kişinin hayatına mal olan korona virüs salgını tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Bu salgının önüne geçecek kesin bir çare kalmadı. Aşı çalışmalarında gelişmeler yaşanmaklar, tehdit ediyor. Yeniden tırmanışa geçen hasta ve vefat sayıları yeniden artışa geçti. Ülkemizde de başta İstanbul ve diğer şehirlerimizdeki hasta ve vefat sayıları artışına dikkat etmemiz gerekiyor. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet ederek bu dalgayı atlatacağız.”

‘CAN SIKICI TEDBİRLER GÜNDEME GELEBİLİR’
“Şayet salgının seyri böyle devam ederse, hepimizin canını sıkan tedbirler yeniden gündeme gelir. Kısa çalışma ödeneğinden sosyal yardımlara kadar milletimizin yanındayız. Milletimizden bu fedakarlıkların boşa gitmemesi nedeniyle daha fazla hassasiyet için katkı bekliyoruz. Yaşanan sıkıntıların elbette farkındayız. Bu salgın illetinden bir an önce kurtulup, hedeflerimize daha fazla odaklanmamız gerekiyor. Yeni tedbirleri hayata geçirmeye karar verdik.”

‘SAAT 10.00-22.00 ARASI HER YER AÇIK, SONRA KAPALI’
“Alışveriş yerleri, berberler, restoranlar saat 10.00 ile 20.00 arası açık kalacak. Sinemalar yıl sonuna kadar kapalı kalacak. Restoranlarda sadece paket servisi yapacak. Saat 10.00- 20.00 arası saatleri dışında tedarik zincirlerinin aksamaması kaydıyla sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Kıraathanelere bir süre ara verilecek. Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanacak. Şehirlerimizin ana cadde ve meydanlarındaki sigara içme yasağı sürecek. İl hıfzısıhha kurulları bu uygulamayı genişletebilecek.”

‘BAKANLIK AÇIKLAMA YAPACAK’
“Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığımızın genelgesinde yer alacak. Hep birlikte fedakarlık yaparak inşalah bu salgın müsibetinin üstesinden gelerek sağlıklı ve huzurlu şekilde geleceğe bakacağız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Bu duygularla bir kez daha sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla..."

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ