Politika
16 Mart 2019 ( 9805 görüntülenme )

TBB Başkanı: 'ARTIK ZAMANI GELDİ'

Metin Feyzioğlu, TBB ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliğinde 'Türkiye'de mülteci, sığınmacı, geçici koruma altındaki kişilerin adalete erişimlerinin desteklenmesi' projesi kapsamında Şanlıurfa’da geçen yıl kurulan Hukuk Kliniği'nce düzenlenen toplantıya katıldı. 


 Metin Feyzioğlu Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların evlerine dönmesi gerektiğini belirterek, “Bayram ziyaretine gidebiliyorsa bu kardeşlerimiz, demek ki orada güven sağlanmıştır” dedi.

ARTIK EVLERİNE DÖNSÜNLER...

Şanlıurfa’da Hukuk Kliniği'nin toplantısında konuşan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Suriyelilerin artık ülkelerine dönmeleri gerektiğini ifade ederek, "Ülkelerine bayram ziyaretine gidebiliyorsa bu kardeşlerimiz, demek ki orada güven sağlanmıştır. Artık Suriyeliler yavaş yavaş evlerine dönmelerinin vaktinin gelmesi lazımdır" dedi.

Bir otelde düzenlenen toplantıya Feyzioğlu'nun yanı sıra Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Baro Başkanı Abdullah Öncel, bölgedeki baro başkanları ile çok sayıda avukat katıldı. TBB Başkanı Feyzioğlu, sığınmacılarla ilgili olarak şunları söyledi;

‘BU ÜLKE ZAR ZOR KAYNAKLARIYLA BİR DE SIĞINMACILARA BAKIYOR’

“Şanlıurfa’mız şu an da resmi rakamlara göre 600 bin sığınmacıya geçici olduğunu umut ettiğim ev sahipliğini yapıyor. Ve 4 milyon sığınmacıyı, bu ülke kendisine zar zor yeten kaynakları ile beslemeye çalışıyor. Bunu da dünyadaki her ulus devlet tarafından takdir edilmesini de bekleme hakkımız var"

‘BAYRAM TATİLİ YAPABİLİYORSA, DEMEK Kİ GÜVENLİK VAR, ARTIK DÖNSÜNLER’

"Bayram ziyaretine gidip de ondan sonra da geri gelen mülteciliği en azından ben hukuken bilmiyorum. Bayram ziyaretine gidebiliyorsa bu kardeşlerimiz, demek ki orada güven sağlanmıştır. Gidebilene kalbinde Türkiye’nin sıcaklığını dostluğunu taşıyarak, dönmesini arzu ediyoruz. Biraz da biz onları orada ziyaret edelim.

Bunu asla bir tepki olarak değil, ama komşularımızın, bugünkü misafirlerimizin hayrına bir talep olarak herkes alsın. Artık Suriyeliler yavaş yavaş evlerine dönmelerinin vaktinin gelmesi lazımdır. Türkiye’nin de artık bu çabalarıyla kısa sürede gidilmesini bekliyorum."

Konuşmaların ardından Fevzioğlu, beraberindeki heyetle birlikte Göbeklitepe’yi ziyaret etti.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ