Ekonomi
13 Eylül 2020 ( 1229 görüntülenme )

Tavır Net 'Elinizi Çekin'

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Paçacı, " Vatandaşın özgür iradesi ile oluşan bireysel emeklilik fonunun farklı alanlarda kullanılması zaten güven kaybı yaşayan vatandaşımızda devlete olan güvenin tamamen kaybolmasına sebep olacaktır." dedi.

‘VATANDAŞ EVİNE EKMEK GÖTÜRMEK ZORUNDA’
Yurttaşın evine ekmek götürmek ve tenceresini kaynatmak için mecburen toplu taşıma araçlarına bindiği ve kalabalık ortamlarda çalışmak zorunda kaldığını belirten Paçacı, "Devletin temel görevi vatandaşın sağlığını korumak ve güvenliğini temin etmektir. İktidar, maalesef uygulamaları ile bu temel görevi yerine getirememektedir." diye konuştu. AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, bireysel emeklilik sisteminde (BES) biriken fonla ilgili açıklamasını anımsatan Paçacı, şöyle devam etti:

‘BES’TE BİRİKEN PARALAR DOKUNMAYIN’
"BES fonlarına yatırılan paraların ve katkı payların yüzde 80'ine yakın tutarı Hazine Bonosu ve Devlet Tahvillerinde bulunmaktadır. Başka bir ifadeyle 154 milyar liranın zaten yüzde 80'i kullanılmış durumdadır. Fonun menkul kıymet dışında kullanılabilmesi vatandaşın tasarruflarına el konulması anlamını taşımaktadır. Vatandaşın özgür iradesi ile oluşan bireysel emeklilik fonunun farklı alanlarda kullanılması zaten güven kaybı yaşayan vatandaşımızda devlete olan güvenin tamamen kaybolmasına sebep olacaktır. 12,5 milyon insanın gelecek güvencesi olarak oluşturduğu birikimi iktidarın yandaşlarına aktarmaya çalışması bir panik ortamı doğurabilir ve BES'ten çıkışı hızlandırabilir. İktidara tavsiyemiz bu zorlamadan vazgeçerek rasyonel hareket etmeleridir."diyerek hükümeti uyardı.

‘EKONOMİ İYİYE GİTMİYOR’
TÜİK'in açıkladığı işsizlik rakamları ve bazı ekonomik verilere değinen Paçacı, ocak-temmuz ayı toplam cari işlemler açığının 21,4 milyar doları bulduğunu ifade etti. Yıl sonuna kadar bu açığın ciddi oranda artmaya devam edeceğini savunan Paçacı, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘BU SİSTEM ÇALIŞMIYOR, GÜÇLENDİRİLMİŞMİŞ PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜŞ ŞARTTIR’
"İthalatta gümrük vergilerinin artırılmasına rağmen cari işlemler açığının artıyor olması ekonomi yönetiminin başarısızlığının tescillenmiş bir örneğidir. Milli paramız, Türk lirası, her geçen gün değer kaybetmektedir. Hangi veriyi ele alırsak alalım tablolar ve veriler çok ciddi bir çöküşün yaşanacağının işaretlerini vermektedir. Yanlış uygulamalar ve denemeler önümüzdeki aylarda döviz kuru ve enflasyonda artışa sebep olacaktır. Türkiye yönetilemiyor. Tek adam rejimi 2 yılda iflas etmiştir. Tahribatın boyutu daha fazla artmadan bir an önce ortak aklın hakim kılındığı güçlendirilmiş ve iyileştirilmiş parlamenter sisteme dönüş şarttır."

Kaynak: İYİ Parti Basın

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ