Ekonomi
05 Kasım 2018 ( 3189 görüntülenme )

İran ekonomisine ağır darbe!.. 'SEKİZ ÜLKE MUAF'

ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan çıkmasının ardından yeniden uyguladığı yaptırımlarda 2. aşama yürürlüğe girdi. Dışişleri ve Hazine Bakanlıklarından "İran'a yaptırımları yeniden tümüyle uyguluyoruz" açıklaması yapıldı.

‘PETROL, TAŞIMACILIK VE FİNANS SEKTÖRÜNE DARBE’

Trump yönetimi, 2015'te imzalanan nükleer anlaşmayla kaldırılan tüm yaptırımları yeniden yürürlüğe koydu. Yaptırımların ilk dilimi 7 Ağustos'ta, ikinci dilimi de bugün devreye girdi. Bugün uygulamaya konulan yaptırımlar, İran ekonomisinin temel direkleri konumundaki petrol ihracatı, deniz taşımacılığı ve bankacılık sektörlerini vurdu.

GEÇİCİ MUAFİYET TANINAN SEKİZ ÜLKE

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'dan petrol alımıyla ilgili yaptırımlarda geçici muafiyet uygulanacak 8 ülkeyi açıkladı: Çin, Güney Kore, Hindistan, İtalya, Japonya, Tayvan, Türkiye, Yunanistan… Bu 8 ülke, İran'dan en çok petrol alan ülkeler arasında.

İki bakanın 'ABD'nin gelmiş geçmiş uyguladıkları arasında en serti', 'tarihin en geniş kapsamlısı ve en uzunu' diye nitelediği yaptırım listesine 700'den fazla kişi ve kurum konuldu. Yaptırımlar, İran'la ticaret yapan ülkeleri de olumsuz etkileyecek.

YAPTIRIM LİSTESİNDE KİMLER VAR?

* İran Atom Enerjisi Kurumu ile 23 iştiraki
* İran hükümetine bağlı, ülkenin en büyük yolcu uçağı taşıyıcısı İran Havayolları (Iran Air) ile 65'ten fazla uçağı
* 50 İran bankası ve iştirakleri
* 200'den fazla kişi ile sahip oldukları gemiler
* Belarus merkezli 2 banka

BİR MİLYON VARİLLİK AZALMA


Basın toplantısında, bu 8 ülkenin petrol ihracatını sıfırlamak için biraz daha Pompeo, 20'den fazla ülkenin zaten İran'dan petrol alımını kıstığını, İran'ın petrol satışının günde 1 milyon varilden fazla azaldığını söyledi.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin de Avrupa Birliği'nin (AB) İran'la arasında insani yardım ve bazı ticari falliyetler dahil belli transferleri devam ettirmesine izin vereceklerini söyledi. Daha önce geçici muafiyet süresinin en fazla 180 gün olacağı ve akabinde petrol alımında daha da azaltıma gidilmesinin talep edileceği söylenmişti. Bugünkü basın toplantısında muafiyet süresiyle ilgili açıklama yapılmadı.

Daha önce AB, İran ile ticareti sürdürebilmek adına yeni bir kurumsal yapı oluşturma çalışmaları yürüttüğünü duyurmuştu.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ