Reklamlar
Anasayfa » Haber
20 Temmuz 2017 ( 1057 görüntülenme )

TARİHİ HATA!.. ÖNCE İMZA ATTILAR... SONRA TANIMIYORUZ DEDİLER...

TARİH: 29 TEMMUZ 2005


AB Dönem Başkanı İngiltere, Gümrük Birliği Ek Protokol metnini imzalayarak Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi'ne gönderdi. Türkiye de protokolü bu akşam imzaladı.

Ek protokollün imzalanmasıyla güney Kıbrıs Rum kesimi “KIBRIS CUMHURİYETİ” sıfatıyla AB’ye üye oldu.

Ve Türkiye ardından KIBRIS RUM CUMHURİYETİNİ tanımadığını bildiren bir deklarasyon yayımladı. 

Altı maddeden oluşan "Türkiye'nin Kıbrıs'la ilgili deklarasyonu" adlı metinde dikkat çekici maddeler şöyle:


Türkiye bu protokolün imzalanması, onaylanması ve uygulanmasının, protokolde atıfta bulunulan 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin herhangi bir biçimde tanınması anlamına gelmediğini ve Türkiye'nin 1960 Garanti, İttifak ve Kuruluş anlaşmalarından kaynaklanan hak ve mükellefiyetlerini haleldar etmediğini beyan eder.”

“Kapsamlı bir çözüm bulununcaya değin, Türkiye'nin Kıbrıs'a ilişkin tutumu değişmeyecektir. Türkiye, Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüm sonucunda oluşacak yeni ortaklık devleti ile ilişkiler tesis etmeye hazır olduğunu beyan eder”(Cnn).

Durum bu…

Şimdi Rumlar KIBRIS CUMHURİYETİ adıyla AB’ üyesi devlet ama Kuzey Kıbrıs Türk Devleti değil!

Birinci soru şu:
Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyetini madem tanımıyorsunuz, o halde Rumları Kıbrıs’ın tek hakimi yapan ve Kıbrıs Cumhuriyeti olarak dünyada tanınmasına yolaçan anlaşmanın altına neden imza attınız?

İkinci soru da şu: AB Üyesi Rumlar, AB üyesi olmayan Türklere bu saatten sonra masada ne verir?

Sonuç olarak diyeceğim şu ki; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti AB üyesi ülkeler tarafından tanınmadan Rumları AB’ üyesi yapan anlaşmanın altında imza atmak tarihi bir hatadır. 

Bu noktadan sonra çözüm aranıyorsa eğer, Kuzey Kıbrıs Türk Devleti AB’ye üye yapılmalı ve böylece iki AB üyesi ülke eşit şartlarda koşulsuz masaya oturmalıdır.

Aksi halde HATAY gibi bir çözüm her zaman masada olmalıdır.

Erdal Sarızeybek

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BARZANİ İPİNİ KOPARDI!.. ALDI BAŞINI GİDİYOR... ŞOK! Türkiye'nin 20 Vilayetinde EŞ ZAMANLI OPERASYON! Erdoğan'ın Başdanışmanı İlknur Çevik'ten SKANDAL AÇIKLAMA! Ticaret Yapan ve Kredi Çekenlerin Dikkatine... AF GELİYOR!.. İran'dan TÜRKİYE'ye FLAŞ DESTEK!.. ŞOK! Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü'nden Görülmedik Skandal! Lice'den Acı Haber Geldi 2 Askerimiz Şehit Oldu BU YIL KURBANLIKLAR KAÇ LİRA?

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Son Dakika... EL BAB'da AĞIR TUZAK!