Politika
13 Şubat 2020 ( 889 görüntülenme )

Tam Gaz: 'Haklısın, Böyle Devam Et'

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Ankara'daki ziyaretleri sırasında, "Türkiye, İdlib'de kendini savunma hakkına sahip" açıklamasında bulundu.Katıldığı NTV yayınında açıklamalarda bulunan ABD temsilcisi James Jeffrey’in şunları söyledi:

‘TÜRKİYE HAKLI, SORUMLUSU ESAD VE RUSYA’

Türkiye’nin İdlib’deki meşru çıkarlarını destekliyoruz. Türk askeri İdlib’de kendini savunma hakkına sahip. Türkiye’nin rejim güçlerine karşılık vermesini anlıyoruz. Suriye’de karışıklığı Rusya ve Esad yarattı. Suriye’de Rusya ve İran’ın farklı amaçları bulunuyor.

JEFFREY BAKAN YARDIMCISIYLA GÖRÜŞTÜ

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve beraberindeki heyet, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Karaosmanoğlu ile görüştü. Görüşmede Karaosmanoğlu, İdlib’deki insanlık dramının sona erdirilmesi için bütün ülkelerin daha somut adımlar atması gerektiğini, aksi takdirde yeni bir göç dalgasının Türkiye’nin de sınırlarını aşacağını ifade etti.  Ayrıca, ABD’nin silah ve mühimmat başta olmak üzere terör örgütü PKK-KCK/YPG’ye desteğini tamamen sonlandırması gerektiği de vurgulandı.


ABD'DEN PKK'YA DESTEK

Öte yanda, ABD Savunma Bakanlığı, 2021 mali yılı bütçesi talebine ilişkin raporu yayımladı. Raporda savaş fonuna 69 milyar dolar ayrıldığı ortaya çıkarken, ABD'nin desteklediği terör örgütü PKK/PYD için 200 milyon dolar ayrıldığı açıklandı.

ABD’NİN DESTEKLEDİĞİ YPG/PKK’YA 200 MİLYON DOLAR

Bütçede, Suriye ve Irak’ta IŞİD ile mücadele kapsamında eğit-donat programı için 845 milyon dolar talep edildi. Bu kalem için 2020 bütçesinde 1,2 milyar dolar ayrılırken; 2019 bütçesinde ise 1,4 milyar dolar ayrılmıştı. IŞİD ile mücadele fonuna ilişkin kısımda, söz konusu 845 milyon doların 645 milyon dolarının Irak güvenlik güçlerinin eğitilmesi ve desteklenmesi kapsamında harcanacağı ifade edildi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ