Politika
30 Nisan 2017 ( 4549 görüntülenme )

SUUD KRALI'NDAN MERKEL'E İYİ KIYAK!..

MERKEL'E SERBEST, KADINLARA YASAK

Almanya Başbakanı Angela Merkel resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından Kraliyet Divanı'nda resmi törenle karşılandı. Ziyarete ilişkin yayınlanan ilk fotoğraflarda, Merkel'in başörtüsü kullanmadığı görüldü.

Törenden sonra ikili baş başa görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerden sonra iki ülke bakanları arasında çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalandığı belirtildi.

Deutsche Welle'nin aktardığına göre,
Merkel'in Suudi Arabistan'daki resmi temaslarda gündeme getirmek istediği konular arasında IŞİD ile mücadele, Suriye'deki durum, Suudi Arabistan'ın Yemen'deki rolü ve başka ülkelerde radikal İslamist hareketleri desteklediği iddiaları gibi çeşitli başlıklar var.

Merkel'in iklimin korunması ve Suudi Arabistan'da kadın hakları gibi konuları da bir günlük ziyaretinde gündeme getirmesi bekleniyor. Merkel'in sivil toplum temsilcileriyle de bir araya gelmesi öngörülüyor.

Başbakan Merkel'e Alman ekonomi dünyasının üst düzey temsilcilerden oluşan bir heyet eşlik ediyor. Bu görüşmede Merkel'in temmuz ayında Hamburg'da yapılacak G20 zirvesine hazırlık kapsamında istişarelerde bulunacağı tahmin ediliyor.

MAY DE BAŞÖRTÜSÜ KULLANMAMIŞTI

Öte yandan, Merkel'in kadınlara yönelik başörtüsü zorunluluğu bulunan ülkeye yaptığı ziyarette, yabancıları da kapsayan kurallara rağmen başörtüsü kullanmadığı görüldü. İngiltere Başbakanı Theresa May de Ortadoğu turu kapsamında 4 Nisan'da gerçekleştirdiği Suudi Arabistan ziyaretinde, pantolon ve kollarını örten uzun bir bluz giyse de başörtüsü takmamıştı.
Merkel reist nach Saudi-Arabien (Picture-Alliance/dpa/K. Nietfeld)
Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ