Güvenlik
15 Eylül 2019 ( 2111 görüntülenme )

Suud: 'GERİLİM BÜYÜYOR'

İran, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pomepeo’nun, İran’ın Suudi Arabistan petrol tesislerine saldırdığına dair suçlamalarını reddetti. İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı olası bir saldırı karşısında 'topyekûn savaşa hazır olduklarını' ifade etti.

‘ABD İRAN’I SUÇLUYOR

Suudi Arabistan’da iki petrol tesisinin hedef alınması ve ABD’nin İran’ı suçlaması sonrasında bölgede gerilim bir kez daha tırmanıyor. İran, sonrasında ABD’den gelen suçlamaya sert tepki gösterdi. İran Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun suçlamasına ‘saçma’ yanıtını verdi. İranlı üst düzey bir komutan ise ‘ABD’nin bölgedeki üslerinin menzilleri dahilinde olduğunu’ söyleyip “Topyekûn savaşa hazırız” dedi.

PETROL TESİSLERİ BURULDU, DURUM GERGİN

Taraflar arasındaki son gerilim, Suudi Arabistan’da iki petrol tesisinin dün hedef alınması ve saldırılar sonucunda Riyad’ın petrol üretiminin yarısından fazlasının sekteye uğraması ile patlak verdi. Saldırıyı Yemen’de Suudi liderliğindeki koalisyona karşı savaşan İran destekli Husiler üstlenirken, Pompeo bu saldırının Yemen’den düzenlendiğine dair bir kanıt bulunmadığını savunup İran’ı suçladı.

‘2 BİN KİLOMETRE MESAFEDEKİ ÜSLER MENZİLİMİZDE’


İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade’nin bu ithama yanıtı sert oldu. Hacızade, “Herkes şunu bilmeli ki, İran’ın 2 bin kilometreye kadar yakınında olan bütün Amerikan üsleri ve uçak gemileri menzilimiz dahilindedir” dedi. İranlı komutan, ‘topyekûn bir savaşa hazır olduklarını’ da ekledi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ