Reklamlar
Anasayfa » Haber
27 Nisan 2017 ( 7610 görüntülenme )

Araç Sürücülerinin Dikkatine!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın talimatıyla, AVM'lerde engelli vatandaşların kullandığı otoparkların diğer araç sahiplerince işgal edilmesinin önüne geçilmesi için harekete geçti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının başvurusunu dikkate alan Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 valiliğe yolladığı yazıda, AVM'lerde engellilere ayrılmış otoparkları işgal eden araçlara gereken cezai işlemlerin uygulanması talimatını verdi.

Yazıda, yapılan işlemlere ilişkin Bakanlığa da ivedilikle bilgi aktarımında bulunulması istendi.

AVM'LERE OTOMATİK KİLİT VE BARİYER UYGULAMASI

Emniyet Genel Müdürlüğü, başvuruyu takiben 81 valiliğe gönderdiği talimat ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yazdığı cevap yazısıyla, AVM'lerde engelli otoparklarını işgal edenlere ceza kesilmesi noktasında daha sıkı denetim sürecini başlattı. 


Talimat yazısında, engellilere ayrılan araç park yerlerinin işgal edilmemesi için 2011/01 sayılı genelgenin yollandığı, fakat konunun farklı yönlerinin de bulunması sebebiyle denetimlerin etkinliğinin azaldığı vurgulandı.

Yazıda, engellilerin AVM'lere ulaşımının çevresiyle birlikte düşünülmesi ve AVM yönetimlerince bu konuda kalıcı ve sürdürülebilir mekansal tasarım ve planlama yapılması gerektiği ifade edildi. 

Engelliler için belirlenen alanların sadece engelli vatandaşlarca kullanılması için idari tedbirlerin uygulanması istenen yazıda, "AVM kapalı ve açık otoparklarında engelliler için ayrılmış özel park yerlerine erişim ve yararlanmanın otomatik kilit, bariyer gibi kontrollü şekilde ve sadece hak sahipleri tarafından kullanılması, AVM özel güvenlik ve yönetimlerinin sürece dahil edilmesi ve iç denetimlerinin sağlanması gerekmektedir." denildi.

'CEZA KESİN' TALİMATI

Söz konusu tedbirlerin planlanması ve uygulanması noktasında trafik birimlerinin gerekli desteği sağlaması, trafik zabıtasının görev ve yetki sınırları dahilinde engelli park yerlerinin diğer araç sürücüleri tarafından alınan tedbirlere rağmen uygunsuz olarak kullanılması durumunda Karayolları Trafik Kanunu'nun 61'inci maddesinde öngörülen yaptırımların uygulanması talimatı verildi.

Kaynak: yeniçağ

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Saraydaki Akıl Almaz Rakam! ŞOK İDDİA!.. ÜNLÜ SANATÇI O TARİKATTA... Putin'den SURİYE'ye ÖZEL ÇEÇEN TUGAYI! GÜLERCE'nin FETÖ İFADESİ ORTAYA ÇIKTI... ÇOLAK'LA BAŞLAYAN OPERASYON BÜYÜYOR... ORTALIK DUMAN!.. DİKKAT!.. BODRUM MERKEZLİ EGE'DE DEPREM... ARTÇI SARSINTILAR SÜRÜYOR... ŞOK! Abd Rus Diplomatları Sınır Dışı Ediyor! ŞOK!.. MECLİS BAŞKANI'NA ALMANYA'DA GÖZALTI!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
AB'DEN ABD'YE FLAŞ TAVIR!..