Kültür Sanat
19 Ekim 2018 ( 1961 görüntülenme )

'SÜRPRİZ AÇILIŞ'

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı özel eşyaları kullandığı köstekli saat, ay yıldızlı elmas broş gibi pek çok özel eşya, ilk kez Folkart Galeri’nin, ‘Büyük Dahi Gazi Mustafa Kemal’ adlı sergisinde görücüye çıktı.

‘ATATÜRK SERGİSİ YILDIRIM TARAFINDAN AÇILDI’

İzmir’de Folkart Galeri’nin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bugüne kadar hiç görülemeyen fotoğrafları, kullandığı özel eşyaları, yazdığı mektuplarından oluşan ‘Büyük Dahi Gazi Mustafa Kemal’ adlı serginin açılış töreni, TBMM Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla açıldı.

‘İSTANBUL’DAN SONRA İZMİR GELİR’

Törende konuşan Yıldırım, “Hepimizin hedefi İzmir’in ileri bir konuma gelmesi için İzmir ortak paydasında bir araya gelmek. Biz hep İzmir için başından beri dedik ki; ‘İzmir’in yeri 34 İstanbul, 35 İzmir’dir. İzmir’in yeri 35’tir. 34’ten sonra İzmir geliyor” dedi.

YILDIRIM’DAN ATATÜRK’E ÖVGÜ

Yıldırım, bugüne kadar Atatürk ile ilgili yapılan en kapsamlı serginin bu olduğunu belirtti. Fotoğrafın 19. yüzyılın başından itibaren zamanın en güçlü şahidi olduğunu belirten Yıldırım;


'BU SERGİ ÖNEMLİ'

“İlk TBMM Başkanımız, ilk Cumhurbaşkanımız Atatürk bir konuşmasında ‘Sanatkar toplumda uzun çalışma ve çabalardan sonra alnında ışığı hisseden insandır’ diyor. Atatürk’ün tarifine uygun sanatçılar tarafından hazırlanan ve şu anda açılışını yaptığımız sergiyi bin kat daha önemli hale geliyor. Bu sergide bugüne kadar yapılmış en kapsamlı Atatürk fotoğrafları görme fırsatımız olacak. Birçok sanat koleksiyonundan derlenen sergide, daha önce yayınlanmamış 150 adet fotoğrafı da göreceğiz” diye konuştu.

Açılan sergilerle kültür ve sanat dünyamıza değer katıldığını ifade eden Yıldırım, “Beynimize, ruhumuza hitap eden bu tür faaliyetlerin artarak devam etmesi en büyük arzumuzdur. 4 ay boyunca İzmir’i hemşerilerimize açık olacak bu serginin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ