Genel
11 Eylül 2018 ( 7286 görüntülenme )

SURİYELİ ÖĞRETMENLER GELİYOR!..

İstanbul'da Suriyeli çocuklar için açılan Geçici Eğitim Merkezi kapatıldı. Burada eğitim gören çocuklar çeşitli okullara dağıtıldı. Suriyeli öğrencilerin yoğun olduğu okullarda ise Suriyeli rehber öğretmenler görev yapacak. 


Avcılar Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, İl Müdürlüğü’nün süreç içerisinde İstanbul genelinde bulunan 3 yıl önce açılan Geçici Eğitim Merkez’lerinin kapatılmasına dair karar aldığını belirterek, şöyle dedi:

2800 SURİYELİ ÖĞRENCİ

“Avcılar’daki iki GEM’i de kapattık. Kapattığımız bu merkezlerdeki Suriyeli çocukları değişik okullara dağıttık. Avcılar’da GEM'lerde kayıt altına alınmış okul çağında 2 bin 800 Suriyeli öğrenci var. Suriyeli çocuklar GEM’lerde Türkçe yerine kendi ana dillerini konuşuyorlardı. Şimdi Türk öğrencilerle kaynaştıkları için Türkçe’yi daha iyi konuşabiliyorlar. "

'SURİYELİLERE SURİYELİ ÖĞRETMEN'

"Yeni eğitim öğretim yılında Suriyeli çocukların eskisi gibi özel bir okulları olmayacak. Türkçe'yi iyi konuşamayan öğrencileri yeni öğretim yılına hazırlamak için 11 okulumuzda yaz aylarında Türk öğretmenler tarafından müzikli, şarkılı- türkülü, oyunlu Türkçe öğretim verdik. Suriyeli çocukların yoğun olduğu okullarımızda ücretleri UNICEF tarafından karşılanan gönüllü Suriyeli öğretmenler görev alacak. Bunlar Suriyeli öğrencilerin yoğun olduğu okullarda bizden ücret almadan rehberlik yapacaklar.”

Atatürk Ortaokulu’nda kapatılan GEM’den sorumlu Müdür Rahmi Çakar; Milli Eğitim Bakanlığı’nın AB Desteğinde çocuklara hızla Türkçe öğreterek Türk okullarına dağıtma projesi kapsamında çalıştıklarını, yaz döneminde 150’ye yakın öğrenciye Türkçe öğreterek yeni eğitim döneminde evlerine en yakın okula yönlendirdiklerini söyledi.

kaynak:yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ