Politika
15 Mart 2020 ( 666 görüntülenme )

'Suriye'de Koordinasyon Merkezi'

Rusya: “Suriye’de Türkiye ile müşterek koordinasyon merkezi faaliyete geçti”
Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nden yapılan açıklamada, ateşkesin devam ettirilmesi ve Türkiye ile ortak devriyelerin yapılması amacıyla kurulan müşterek koordinasyon merkezinin faaliyete geçtiği duyuruldu.

‘SURİYE’DE TÜRK-RUS KOORDİNASYON MERKEZİ’
Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Oleg Juravlyov, bugünkü basın açıklamasında "Ateşkesin devam ettirilmesi ve ortak devriyelerin yapılması amacıyla Türk tarafı ile müşterek koordinasyon merkezi faaliyete geçti" diye konuştu.

‘TÜRK-RUS ORTAK DEVRİYESİ’
M4 karayolunda yapılacak Rus-Türk ortak devriyesine hazırlıklar çerçevesinde Serakib-Neyrab-Msibin-Neyrab- Serakip devriye güzergahında istihkam keşif çalışmasının gerçekleştirildiği kaydedildi. "Son 24 saatte, Türkiye kontrolündeki yasadışı silahlı oluşumlar tarafından saldırı kaydedilmedi" diyen Juravlyov, merkez yetkililerinin yasadışı oluşumların komutanlarını silahlı provokasyonlardan vazgeçerek kontrollerindeki bölgelerde barışçıl çözüme yönelik adımlar atmaya çağırdığını vurguladı.

'YENİ AÇIKLAMA

Öte yanda, Rusya Savunma Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada İdlib'de bugün gerçekleşmesi planlanan ilk Rus-Türk ortak devriye güzergahının, sivil halkı kalkan olarak kullanan radikal çetelerin provokasyonları nedeniyle kısaltıldığını duyurdu.

‘PROVOKASYON TEHDİDİ VAR, DEVRİYE GÜZERGAHI KISALTILDI’
Açıklamada, "Ortak devriye güzergahının mesafesi, Türkiye’nin kontrolünde olmayan radikal çete oluşumlarının planladığı provokasyonlar nedeniyle kısaltıldı. Provokasyonları uygulamak için teröristler, kadınlar ve çocuklar dahil sivil halkı ‘canlı kalkan’ olarak kullanma girişiminde bulundu” denildi.

Kaynak: Rus Haber Ajansı

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ