9356 görüntülenme12 Temmuz 2020
Türkiye’ye Ayasofya’nın camiye dönüştürülüp ibadete açılmasını konuşurken, Rum Ortodoks Ruhban Okulu’nun bulunduğu Heybeliada’da çok büyük bir yangın çıktı.Öte yanda Ruhban Okulu skandalı, okulun sözde müdürü Elpidoforos’un 11 Mart 2019’da Yunan basınına yaptığı açıklama ile ortaya çıktı. Tüzel kişiliği olmayan sözde Müdür Elpidoforos, Yunan in.gr haber sitesine yaptığı açıklamada, “Heybeliada Ruhban Okulu’nda icra edilen Erasmus programına, 2012’den beri, değişik Yunan Üniversitelerinden gelen 40’tan fazla üniversite öğrencisi katıldı” dedi.

KUNDAKLAMA ŞÜPHESİ
 Kundaklama şüphesinin dile getirildiği İstanbul Heybeliada'da çıkan orman yangınıyla ilgili, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Valilik, konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Pakdemirli, şöyle konuştu:

BUGÜN ÖĞLEYE KADAR ÇALIŞMALAR SÜRECEK
* Yangında bildiğiniz üzere bu yıl İHA’larımızı da kullanıyoruz. Bir İHA’mız, 2 uçak, 6 helikopter, 6 orman arazözü ve 17 itfaiye aracıyla birlikte 23 arazözle müdahale edildi. Bu saatler itibarıyla artık yangın tamamen kontrol altında, tamamen sönmüş durumda. Ama tabii ki soğutma faaliyetleri yarın sabah, hatta öğlen saatlerine kadar devam edecek. Şu anda da yangına birazdan gelecek dozerler vasıtasıyla çevreleme yapılacak.

ÜÇ GÖZALTI
* Devlet tüm kurumları burada gerekli müdahaleyi yapmıştır. En hızlı bir şekilde Heybeliada’mızı minimum hasarla, 5 hektar civarında bir hasarla bu yangını atlattık. Gelmiş geçmiş olsun. Bu yangınla alakalı 3 gözaltımız var. Çok yönlü soruşturmamız valilik tarafından devam ediyor.”

KUNDAKLAMA ŞÜPHESİ
Pakdemirli, kundaklama şüphesi olup olmadığı yönündeki soruyu “Çok yönlü soruşturma devam ediyor. Şu andaki ilk işimiz, yangını kontrol altına aldık, yangını söndürdük, soğutma faaliyetlerini halledelim, şu anda kurumlar daha çok bununla ilgileniyor ama soruşturma da valilik tarafından devam ettiriliyor. En yakın zamanda gerekli açıklamaları valiliğimiz yapar diye düşünüyorum” diye yanıtladı.

NAGEHAN ALÇI HEYBELİ ADA RUHBAN OKULUNU İŞARET ETMİŞTİ
Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasının toplumsal kutuplaşmayı bitirmek için bir fırsat olduğunu savunan Habertürk yazarı Nagehan Alçı, AKP iktidarına bu vesileyle Heybeliada Ruhban Okulu'nun da yeniden açılması çağrısında bulundu.

‘HEYBELİADA RUHBAN OKULU DA AÇILSIN, RUMLAR SEVİNİR’
"Seküler bir çevrede büyüdüğüm, Atatürkçü bir ailede yetiştiğim, Batılı bir eğitim aldığım için Ayasofya’nın ibadete açılması ile ilgili hassasiyet ve beklentiyi başta kavrayamadım" diyen Nagehan Alçı, şu mesajı verdi;

'SIRA RUHBAN OKULUNDA'

"Yıllardır kapalı olan Heybeliada Ruhban Okulu yeniden açılsa seküler Rumlar sevinmeyecek mi? Tabii ki sevinecek. Dünyadaki bütün Rumlar bu kararı coşkuyla kutlayacak. İşte Ayasofya meselesine de böyle bakmak gerekir diye düşünüyorum." dedi.

RUHBAN OKULU ZATEN AÇILMIŞ
Öte yanda Ruhban Okulu skandalı, okulun sözde müdürü Elpidoforos’un 11 Mart 2019’da Yunan basınına yaptığı açıklama ile ortaya çıktı. Tüzel kişiliği olmayan sözde Müdür Elpidoforos, Yunan in.gr haber sitesine yaptığı açıklamada, “Heybeliada Ruhban Okulu’nda icra edilen Erasmus programına, 2012’den beri, değişik Yunan Üniversitelerinden gelen 40’tan fazla üniversite öğrencisi katıldı” dedi.

RESMEN KAPALI FİİLEN AÇIK
Erasmus kapsamında Heybeliada Ruhban Okulu’na gönderilen öğrencilerin eğitim ve öğretim masrafları AB fonlarından karşılanıyor. Öğrencilerin iskan ve iaşelerini ise Ruhban Okulu sağlıyor. Yunan İyon Üniversitesi de Heybeliada Ruhban Okulu ile işbirliği yapıyor. Yunanistan’ın Korfu Adası’nda konuşlu İyon Üniversitesi, Eylül 2015’te Ruhban Okulu’na 6 öğrenci göndermiş. Erasmus kapsamında, Korfu Adası’ndan Heybeliada’ya gönderilen öğrenciler 4 ay süreli uygulamalı eğitime tabi tutulmuş. Erasmus öğrencileri mevcut eğitimlerine ilave olarak Ruhban Okulu Kütüphanesi’ndeki dokümanları tasnif ediyor ve belgeleri bilgisayar ortamına aktarıyor.

YUNANİSTAN, TÜRK AZINLIK OKULLARINI KAPATIRKEN, TÜRKİYE’DE YUNAN VE RUM OKULLARI AÇILDI
Yunanistan 2011 yılından bu yana Batı Trakya’daki 60 Türk Azınlık Okulu’nu kapattı. Konu ile ilgili bilgiler T.C. Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde yayımlandı. Buna karşılık, Türkiye’de 8 Yunan ve Rum okulu açıldı.

– 2006’da Yunan işgali altında olan İzmir Koyun Adası’nda “Yunan Üniversitesi” açıldı. Üniversite’de Yunan Deniz Ticaret Filosu için kaptan ve gemi insanı yetiştiriliyor.
– 2012’de “Heybeliada Ruhban Okulu” açıldı.
– 2013’te “Gökçeada Rum İlkokulu” açıldı.
– 2015’te “Gökçeada Rum Orta Okulu ve Lisesi” açıldı.
– 2017’de Yunan işgali altındaki Aydın Eşek Adası’nda “Yunan İlkokulu ve Lisesi” açıldı.
– 2017’de Yunan işgali altındaki Aydın Hurşit Adası’nda “Yunan Lisesi” açıldı.

Kaynak: Türksam/Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ